Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Z prędkością 600 km/h chiński Maglev to najszybszy pociąg świata, a do tego… lewituje i jest eko

train

Z prędkością 600 km/h chiński Maglev to najszybszy pociąg świata, a do tego… lewituje i jest eko

Podczas podróży pojazd może osiągnąć prędkość 600 km/h. Już w 2003 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najszybszy komercyjny pociąg na świecie. Unosi się nad ziemią, nie emituje dwutlenku węgla i nie zużywa wiele energii. Maglev – na czym polega ta technologia?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Maglev to najszybszy pociąg świata

Pociąg Maglev w Szanghaju, oddany do użytku już w 2003 roku, to pierwsza komercyjna linia tego typu na świecie. Uzupełnia drugą linię metra w Szanghaju, która prowadzi na międzynarodowe lotnisko Pudong.

Niedawno ta chińska technologia pobiła absolutny rekord prędkości. W Qingdao, w chińskiej prowincji Shangdong, pociąg osiągnął zdumiewającą prędkość 600 km/h!

Zobacz film prezentujący chiński wynalazek:

Na czym polega ta technologia?

Maglev – główne cechy:

  • nie ma kół – wykorzystuje technologię lewitacji magnetycznej, dzięki czemu porusza się bez dotykania ziemi,
  • podróż pociągiem jest zaskakująco płynna – koła nie dotykają linii kolejowej, dzięki czemu Maglev jeździ płynniej i ciszej niż pojazdy wyposażone w koła,
  • mniejszy hałas – pociągi nie dotykają linii kolejowej, co sprawia, że ​​dźwięk jest cichszy niż inne pociągi. Nawet przy prędkości do 300 km/h poziom decybeli wynosi tylko około 65 dla osób znajdujących się 50 metrów od pociągu,
  • zużywa mniej energii niż samoloty.

Podróż takim pociągiem jest ciekawym i zaskakująco przyjemnym przeżyciem, to jednak nie wszystko. Ta technologia nie szkodzi środowisku!

Maglev a środowisko naturalne

Pociągi Maglev nie powodują bezpośrednich emisji zanieczyszczeń. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ich użytkowanie nie wytwarza gazów cieplarnianych. Jeśli energia elektryczna potrzebna do zasilania pociągu pochodzić będzie z OZE, wtedy ten środek transportu stanie się zupełnie neutralny dla naszej planety.

Jeśli weźmiemy pod uwagę emisje pochodzące z użycia energii elektrycznej, Maglev ma znacznie niższą emisję CO2 w porównaniu do tradycyjnego pociągu poruszającego się z prędkością 300 km/h. Przy 400 km/h emituje prawie o połowę mniej CO2 niż przeciętny samochód silnikowy i ponad 5 razy mniej niż krótkodystansowy lot liniami lotniczymi!

Chcesz wiedzieć więcej o innowacyjnej kolei w Czechach? Zobacz artykuł.

źródło: chinahighlights.com, maglevinnovation.weebly.com, globaltimes.cn, cnsphoto.com

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.