Niebieski barwnik jako klucz do rozwoju energetyki odnawialnej?

Naukowcy odkryli nowy sposób magazynowania energii odnawialnej, wykorzystując do tego wodę odpadową z farbiarni odzieży. Zanieczyszczona woda zawierała barwnik – błękit metylenowy, który posiada niezwykle interesujące własności elektryczne. Mogą one pozwolić na zrewolucjonizowanie ogniw elektrycznych w najbliższej przyszłości, jak wskazują badacze.

Nowe baterie litowo-jonowe: nie wybuchają, ponieważ sztywnieją po uderzeniu

Baterie litowo-jonowe są bardzo często stosowane w elektronice konsumenckiej. Mają one jednak istotną wadę – potrafią zapalić się, gdy nie są poprawnie przechowywane, ładowane lub ich obudowa zostanie naruszona. Tego rodzaju awarie mają często poważne skutki: znane są przypadki poparzeń, pożarów i co najmniej jedna katastrofa lotnicza. Naukowcy, poszukując rozwiązania tego problemu, zainspirowali się własnościami pewnych materiałów, by rozwiązać powyższy problem.
From the quantum level to the car battery

Lepsza wydajność i stabilność ogniw fotowoltaicznych z kropkami kwantowymi

Ogniwa fotowoltaiczne oparte o koloidalne kropki kwantowe cały czas zwiększają swoją wydajność konwersji. Daje to nadzieje na ich komercjalizację w różnych zastosowaniach. Mimo to technologia ta nadal boryka się z problemem ograniczonej stabilności. Zespół naukowców z KAIST postanowił go rozwiązać, tworząc ogniwo z kropkami kwantowymi o zwiększonej stabilności, dzięki wykorzystaniu specjalnej warstwy ochronnej. Wykonano ją z organicznego materiału, który nie przepuszcza tlenu i wody, chroniąc tym samym półprzewodniki ogniwa przed degradacją.

Latające samochody w Japonii już od 2020 roku?

Jak się okazuje, Japonia zaczyna przygotowywać się do rewolucji w transporcie, jaką są latające samochody. Japoński rząd w tym roku powoła komisję publiczno-prywatną, aby omówić potencjalne wykorzystanie tego typu technologii w codziennym życiu. Władze mają nadzieje na ściągnięcie firm zajmujących się elektrycznymi, latającymi pojazdami. O planach rządu poinformował Yoshihide Suga, sekretarz kancelarii premiera.

Niemieccy naukowcy wykorzystali specjalny proces chemiczny dla zwiększenia wydajności konwersji systemów fotowoltaicznych

Zespół naukowców z uniwersytetu w Erlangen w Niemczech opublikował artykuł, w którym opisuje sposób wykorzystania rozszczepienia singletowego do zwiększenia wydajności konwersji ogniw fotowoltaicznych. W teorii zjawisko to może pozwolić na osiągnięcie wydajności konwersji na poziomie 50%.