Sony teraz także na drodze. Gigant elektroniki wchodzi na rynek aut elektrycznych

Sony teraz także na drodze. Gigant elektroniki wchodzi na rynek aut elektrycznych

Gigant technologiczny Sony wykorzystał swoje doświadczenie w branży elektroniki i stworzył wyjątkowe modele elektrycznych samochodów, łączących się nawet z domowymi konsolami PlayStation. Kolejny pojazd z serii VISIONS został zaprezentowany w tym miesiącu na najbardziej wpływowych targach technologicznych CES 2022. 

Nie tylko Tesla i Mercedes

Zrównoważony rozwój przyciąga coraz więcej globalnych firm. W rozwój energetyki słonecznej inwestują takie firmy jak chociażby Huawei i LG, które proponują klientom ogniwa fotowoltaiczne czy inwertery. 

Transformacja firm elektronicznych idzie też w kierunku elektromobilności. Marki takie jak Huawei i Xiaomi pracują od jakiegoś czasu nad niskoemisyjnymi pojazdami elektrycznymi. W październiku 2021 roku grupa technologiczna Foxconn, dostarczająca produkty dla Apple i Sony, zaprezentowała trzy prototypy pojazdów elektrycznych. Wśród tych firm, jest także japoński producent Sony, który do tej pory dostarczał do aut systemy audio i inne komponenty.

Sony na drodze

Sony Group zadebiutowało najnowszą linią elektrycznych samochodów. Wśród nich znajduje się elektryczny samochód koncepcyjny SUV Vision-S 02, w którym postawiono na zaawansowaną technologię.

Według firmy prototypowy SUV jest odpowiedni dla każdego, bo potrafi dopasować się do indywidualnych potrzeb i stylu życia. W tym pojeździe pomieści się 7 osób, co czyni SUVA podobnym do modelu Y Tesli. 

qA7CCCJylDFYzAww73ttN7JbQ0G9FiiI wgt2N4RfYxsWziF 3m0ARDSyRygbNlU2I7FLgWJecD2UQpaFtKejIa9sa2bd6VvaJCvemBwMzOsTOkU0dOd u1DuUWd8LIefNFJNhR7
Wnętrza auta, fot Sony

Vision-S 02 posiada napęd na 4 koła dzięki konfiguracji z dwoma silnikami. Posiada 536 koni mechanicznych, a maksymalna prędkość wynosi ponad 180 km/h. Moc auta wynosi 200kW x 2 (przód i tył).

2ZjucQGh42iY1CSNJlMjJrgja5vL6GnTKUlB1UFj2XFCtoap5Qa1r6eelQ S722im MrMQbp YR3aJ8XIx9c Rc7acXpDEC1fU9t JiZpmoT3lG8Jh1jSAzdXM8e4BGSTHIecK4
Luksus i technologia, fot. Sony

Oprócz tego SUV jest wyposażony w łączność sieciową 5G, czujniki zapewniające widoczność wokół samochodu w zakresie 360° oraz głośniki zamontowane w fotelach. Na desce rozdzielczej znalazł się panoramiczny ekran o wysokiej rozdzielczości. Pasażerowie z tyłu też mają możliwość oglądania lub grania dzięki zamontowanym ekranom. Mogą też łączyć się zdalnie z konsolą PlayStation z domu.

Inne wizje

Japońska korporacja zaprezentowała prototypowy pojazd elektryczny na targach CES 2022. Targi elektroniki CES są co roku organizowane przez stowarzyszenie Consumer Technology Association, i odbywają się w styczniu w Las Vegas. Podczas targów prezentowane są najbardziej innowacyjne technologie na świecie. W tym roku do ciekawych projektów można zaliczyć BMW, zmieniające kolor karoserii, czy pilota ładowanego Wi-fi. 

Sony zadebiutowało w branży EV na targach CES 2020 swoim pierwszym prototypowym pojazdem elektrycznym Vision-S 01. Już wtedy w Europie rozpoczęły się testy sedana.

Według Międzynarodowej Agencji Energii sprzedaż samochodów elektrycznych na całym świecie wzrosła do 10,2 mln w ciągu 10 lat. Tylko w ubiegłym roku sprzedano 6,4 mln samochodów elektrycznych. W Polsce także wzrasta popularność branży EV.

źródło i fot.: sonny.com, livekindly.com, ces.tech

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.