Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy pilot Samsunga zasilany falami WIFI lub panelami słonecznymi

Nowy pilot Samsunga zasilany falami WIFI lub panelami słonecznymi

Samsung prezentuje swoją najnowszą innowację energetyczną – przechwytywanie energii w sygnałach częstotliwości radiowych emitowanych przez domowe routery. Pilot Samsunga zasilany falami WIFI? Tak! Eco Remote (Eko Pilot) ma być dzięki temu bardziej przyjazny dla środowiska.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pilot Samsunga zasilany falami WIFI

3 stycznia 2022 roku podczas corocznych targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas Samsung ogłosił kolejną odsłonę pilota Eco Remote. Na pierwszy rzut oka niczym specjalnie się nie wyróżnia. Zwykły kształt, standardowe przyciski smart TV i kilka skrótów do aplikacji takich jak Netflix i Disney+.

Wyjątkowe jest jednak to, w jaki sposób pilot jest zasilany. Zamiast korzystania z jednorazowych baterii, Samsung Eco Remote można naładować na dwa sposoby: przez wbudowane panele słoneczne i pobliskie routery Wi-Fi.

Już w zeszłym roku Samsung zadebiutował na targach CES z pilotem do telewizora, który można było ładować przy pomocy światła słonecznego albo za pomocą kabla USB. Teraz rozszerzyli jego funkcjonalności o możliwość ładowania za pomocą fal Wi-Fi.

Nietypowe ładowanie pilota Samsunga

Samsung zauważył, że co siedem lat (średnia oczekiwana żywotność urządzeń, takich jak piloty do telewizorów) wyrzucanych jest 99 milionów baterii AAA. Większość z nich trafia na wysypiska śmieci, gdzie kumulują się ogromne ilości toksycznych materiałów.

Aby rozwiązać ten problem, Samsung zaczął umieszczać akumulatory w swoich małych urządzeniach i zapewniać sposoby ich łatwego ładowania, na przykład za pomocą tej samej ładowarki, która jest używana do ładowania telefonów.

Nowego pilota Samsunga można naładować także z sygnałów o częstotliwości radiowej generowanych przez routery Wi-Fi. Gospodarstwa domowe często wyposażone są teraz w router, który kieruje sygnał Wi-Fi do wielu używanych urządzeń. Teraz sygnał internetowy zyskuje kolejne, przydatne zastosowanie. Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w urządzeniach o małym poborze mocy, do których pilot z pewnością należy. Eco Remote wykonany jest z recyklingowanego plastiku, co zasługuje na dodatkową pochwałę.

Samsung pracował także nad wykorzystaniem energii kinetycznej z ruchu pilota do telewizora, znajdującego się w rękach użytkownika. Firma zajmowała się także uchwyceniem części energii uwalnianej jako fale dźwiękowe przez ludzi mówiących do pilotów w ramach poleceń głosowych. Na razie te pomysły nie zostały jeszcze opatentowane, choć możliwe, że usłyszymy o nich więcej na przyszłorocznych targach CES.

Chcesz wiedzieć więcej o nietypowych źródłach zasilania z OZE w gospodarstwie domowym? Zobacz artykuł:

źródło: sammobile.com, samsung.com, screenrant.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.