Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska przejmie recykling wiatraków i fotowoltaiki? Firmy chcą każdą ilość śmigieł i paneli, koniec setek ton śmieci

Polska przejmie recykling wiatraków i fotowoltaiki? Firmy chcą każdą ilość śmigieł i paneli, koniec setek ton śmieci

Czy recykling wiatraków ma w Polsce potencjał? Niektóre firmy twierdzą, że przyjmą każdą ilość śmigieł i paneli fotowoltaicznych. Inne twierdzą, że opracowały własne technologie recyklingu – efektywne środowiskowo i ekonomicznie. Zobacz, jak gospodarka o obiegu zamkniętym rozwija się w branży OZE.

Reklama

Recykling turbin wiatrowych

Według WindEurope, stowarzyszenia z siedzibą w Brukseli, promującego wykorzystanie energii wiatrowej, już w przyszłym roku liczba wycofanych w Europie z użycia turbin wirników elektrowni wiatrowych sięgnie około 14 000 sztuk.

Recykling wiatraków jest już na szczęście rzeczywistością. W Polsce pojawiają się też pomysły na upcykling zużytych komponentów farmy wiatrowych, np. w formie pierwszego w Polsce i na świecie mostu.

W recyklingu wiatraków biorą udział także polskie firmy. m.in. Thornmann. Polska firma należącą do Niemieckiego Klastra Kompozytowego uzyskuje recyklaty (zmielone, przetworzone odpady węglowe), które następnie stosuje się np. do produkcji pokryw studzienek kanalizacyjnych.

– W tej chwili pewna firma chce od nas 60-80 tys. pokryw, są to ogromne ilości. Możemy się też pochwalić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło nas do udziału w przetargu na produkcję pokryw do trasy kolejki Via Baltica, biegnącej od krajów bałtyckich do bałkańskich. Mówimy o 644 kilometrach pokryw kablowych, więc o wolumenie 15 tys. ton. W związku z tym przyjmę każdą ilość paneli fotowoltaicznych i śmigieł z wiatraków – powiedział w wywiadzie dla SmogLabu Piotr Widuch, właściciel firmy Thornmann Recycling.

Na czym polega recykling wiatraków i czy Polska może mieć zająć znaczącą pozycję na tym stosunkowo nowym rynku

Recykling wiatraków w Polsce

Dziś w Europie działa ponad 77 tysięcy elektrowni wiatrowych, z czego około 640 zostało wybudowanych w 2017 roku. W samej tylko Danii do tej pory zlikwidowano 174 turbiny wiatrowe, generujące dotychczas niemal 100 megawatów mocy. 

Ilość przeznaczonych do utylizacji samych śmigieł, zbudowanych z kompozytów, sięgnie do 2035 roku gigantycznej wartości 225 tysięcy ton. Ze względu na wykonanie ich z kompozytów są bardzo trudne do recyklingu. Dzięki badaniom naukowym Polska może stać się jednym z europejskich liderów recyklingu śmigieł turbin wiatrowych.

– Recykling kompozytów, z których wykonane są śmigła, jest bardzo trudny i energochłonny, ale przy odpowiednich technologiach jest efektywny – mówi prof. dr hab. Barbara Tora, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, przewodnicząca Rady Naukowej polskiej firmy 2loop Tech S.A

– Dzięki współpracy z naukowcami oraz bazując na naszym doświadczaniu w tworzeniu pierwszej w Europie bezodpadowej metody odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych, opracowaliśmy technologię recyklingu śmigieł turbin wiatrowych, która jest efektywna środowiskowo i ekonomicznie  – dodaje prof. Tora.

Recykling turbin wiatrowych – trudności

Turbiny wiatrowe są niezwykle trudne w przetworzeniu. Jednym z problemów są ich gabaryty. Przeciętny panel fotowoltaiczny waży od 18 do 25 kg, natomiast jedno śmigło waży aż 13–14 ton. Dodatkowo turbiny zbudowane są z polimerów zbrojonych włóknami węglowymi i szklanymi, których przetworzenie jest bardzo energochłonne.

– Recykling turbin wiatrowych jest już w Polsce prowadzony. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i oczywiście kosztach mówi Marcin Karbowniczek, Prezes Zarządu 2loop Tech S.A. 

– Kompozyty są bardzo trudne do rozdzielenia i technologia energooszczędna będzie efektywniejsza pod względem finansowym. Nasze prace dotyczą tego, aby recykling odbywał się z jak najmniejszym poborem energii. Zmniejszy to koszty nie tylko po stronie operatorów turbin wiatrowych, ale również koszty środowiskowe  dodaje Karbowniczek.

Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne, koszty pracy i coraz lepszą infrastrukturę jest wciąż bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Coraz częściej wykorzystujemy również rodzimy potencjał technologiczny, kadrę naukową i już wdrożony know-how do rozwijania branż przyszłości, jak choćby w przypadku recyklingu urządzeń wykorzystywanych w energetyce odnawialnej. Polacy, przy odpowiednim wsparciu m.in. z programów rządowych mogliby znaleźć swój udział na rozwijającym się rynku.

Prace badawcze prowadzone w kraju mogą zaowocować nie tylko powstawaniem nowych zakładów pracy na miejscu, ale również udzielaniem licencji na budowę linii technologicznych za granicą. 

Z uwagi na koniec programów wspierających inwestycje wiatrowe możliwe jest, że wśród krajów tzw. starej Unii w najbliższym czasie rozpocznie się fala wymiany starych i mniej efektywnych elektrowni, na nowszą generację, co bardzo spotęguje już i tak palący problem branży związany z obowiązkową utylizacją zużytych turbin wiatrowych.

Chcesz wiedzieć więcej o potencjale energii wiatrowej w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło: mat. prasowe, smoglab.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.