Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Drony sprawdzą huragany. Mogą pracować przez trzy miesiące

Drony sprawdzą huragany. Mogą pracować przez trzy miesiące

Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery USA posiada w swojej flocie drony, które są w stanie nagrywać z bliska ekstremalne zjawiska pogodowe. Materiał zdobyty przez urządzenie jest bardzo cenny. Saildrone czeka kolejna misja jeszcze w tym roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Saildrone bada sztormy i huragany

Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery USA posiada na swoim wyposażeniu drony firmy Saildrone, które pomagają naukowcom badać m.in sztormy czy huragany. Urządzenia zbierają dane, które pozwolą lepiej przewidywać działanie żywiołów, które mogą być niebezpieczne dla ludzi.

Saildrone będą miały okazję się wykazać na Atlantyku w tym roku. Drony te brały już udział w dwóch testach. Dotarły do oka huraganów Sam w 2021 roku i Fiona w 2022 roku. Urządzenia uzyskały dane dotyczące wiatru i prądów oceanicznych.

W 2023 roku do akcji Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery USA wyśle kilkanaście takich dronów. Każdy z nich może działać przez około 90 dni.

– Kierujemy drony do jednego z najbardziej niegościnnych i niebezpiecznych środowisk na Ziemi – w środek dużego huraganu na Atlantykupowiedział magazynowi “New Scientist” Matt Womble z Saildrone.

Czym właściwie jest huragan?

Huragany, cyklony, tajfuny – to wszystko nazwy jednego zjawiska. Tylko różnie się je nazywa, w zależności od tego, gdzie występują. Huragan to chmura burzowa, która wiruje. Co musi się stać by powstał? 

Cyklony są jak maszyny burzowe, które sieją zniszczenie. A każdą z tych maszyn trzeba zasilać energią z oceanów. Żeby pojawił się taki cyklon, woda musi mieć przynajmniej 27°C. I to nie tylko cienka warstwa przy powierzchni, ale przynajmniej 50 metrów w głąb oceanu. Odpowiednia wilgotność, ruch powietrza i chmury burzowe zasysają energię z oceanu i ruszają do ataku. Bywają bardzo niebezpieczne i sieją zniszczenie tam, gdzie się pojawią.

Czy zmiany klimatu wpływają na ilość i wielkość huraganów i trąb powietrznych? Nie ma bezpośrednich dowodów. Faktem, jednak jest, że w związku ze zmianami klimatu zwiększa się temperatura wody w oceanach i jej poziom. A to ma ogromne znaczenie dla powstawania i mocy huraganów. 

 Źródło: interia, twojapogoda.pl, New Scientist

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.