Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prezes SoftBlue: AirDron pomaga skutecznie walczyć ze smogiem [WYWIAD]

Prezes SoftBlue: AirDron pomaga skutecznie walczyć ze smogiem [WYWIAD]

AirDron to mobilny system do badania jakości powietrza. Służy on do pomiaru w miastach i gminach, dzięki czemu w dużym stopniu pozwala dbać o to, czym oddychamy. O innowacyjnym rozwiązaniu, jego zastosowaniu w ochronie jakości powietrza rozmawiamy z Michałem Kierulem, prezesem zarządu SoftBlue.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym jest AirDron? Jakie jest jego zastosowanie? Czy wyglądem przypomina znane nam komercyjne drony?

Najprościej rzecz ujmując AirDron to mobilny system do badania jakości powietrza w miastach i gminach, dzięki czemu w dużym stopniu pozwala dbać o stan tego, czym oddychamy. Ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

AirDron umożliwia monitoring i analizę pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10 oraz działa prewencyjnie, pomaga skutecznie walczyć ze smogiem. Badania smogu dronem zyskują na popularności ze względu na precyzję oraz wygodę pomiarów. AirDron umożliwia dotarcie w miejsca niedostępne innymi metodami m.in kominy i pozwala uzyskać rzetelne dane, w sposób bezpieczny dla osób wykonujących pomiary.

Dodatkowo możliwy jest pomiar do 5 wybranych szkodliwych gazów. AirDron daje dostęp do danych analizowanych w czasie rzeczywistym z poziomu urządzeń mobilnych. Cennym efektem pomiarów smogu dronem jest wzrost świadomości obywateli. Niektóre osoby dopiero po takim badaniu i rozmowie z ekopatrolem dowiadują się, że używały złej jakości paliwa i jakie konsekwencje ma to dla zdrowia i życia ludzi.

Airdron to głowica pomiarowa zamontowana na wysokiej jakości dronie klasy Enterprise. Urządzenie swoim wyglądem przypomina inne, komercyjne drony, które są szeroko wykorzystywane w różnych branżach, jednak przewyższa je jakością wykonania i niezawodnością.

Kto stoi za projektem i opracowaniem tego urządzenia?

AirDron jest autorskim urządzeniem naszej firmy, czyli SoftBlue. Jesteśmy technologiczną spółką z branży IT. Wyróżniamy się unikatowym i pożądanym na rynku zestawem kompetencji. Odpowiadamy na potrzeby klientów, realizując złożone projekty z zakresu Software i Hardware oraz właśnie Eco Solutions (IoT).

Efektem prac naszego zespołu jest wysoce wyspecjalizowane urządzenie, które może zostać zintegrowane z bezzałogowym statkiem wielowirnikowym lub działać w sposób autonomiczny. Nasz pionierski system badania spalin dostarcza i aktualizuje w czasie rzeczywistym dane na temat rodzaju spalanego paliwa czy tworzyw. Przeprowadzone przez nas badania CATI wskazują, że sama świadomość istnienia kontroli przy użyciu nowoczesnych technologii, może zmniejszy użycie odpadów jako paliwa do pieców przydomowych o 40%.

IMG 0325
AirDron firmy SoftBlue

Czy AirDron to rozwiązanie prekursorskie na świecie i w Polsce?

W Polsce z pewnością tak. AirDron był pierwszym rozwiązaniem do monitorowania jakości powietrza w naszym kraju. Zyskał on ogromną popularność w jednostkach Straży Miejskiej, a prace nad nim trwały około dwóch lat.

Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że rocznie z powodu chorób wywoływanych zanieczyszczeniem powietrza umiera 45 tys. Polek i Polaków, siedmiokrotnie więcej niż z powodu biernego palenia.

Szans na poprawę upatruje się coraz częściej w nowoczesnych technologiach, do których z pewnością możemy zaliczyć AirDron. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystały jednostki samorządowe, takie jak m.in.: Gmina Raszyn, Miasto Mińsk Mazowiecki, Miasto Białystok, Urząd Miasta Krakowa. Nasze głowice trafiły także zagranicę.

Czy badania dronami wystarczą w walce o czyste powietrze?

Na pewno są one narzędziem wspierającym walkę o czyste powietrze. Żeby to osiągnąć, potrzebna jest też świadomość i wiedza ludzi oraz przestrzeganie zasad, które mają duże znaczenie, jeśli chodzi o kondycję powietrza oraz środowiska.

AirDron doskonale sprawdza się jako rozwiązanie prewencyjne, wspierające działania antysmogowe. System gromadzenia i prezentacji danych pomiarowych zapewnia ciągły nadzór nad jakością środowiska, dostarczając dane w dowolnej formie, jednocześnie alarmując o przekroczeniach wartości granicznych.

Drony badające jakość powietrza uzupełniają inne działania, o których nie powinniśmy zapominać. Są nimi np. korzystanie z ekologicznych źródeł energii, instalowanie wydajnych filtrów kominowych czy wybieranie roweru zamiast samochodu. Jeżeli pragniemy oddychać czystym powietrzem, to musimy działać kompleksowo.

Jaka przyszłość czeka branżę dronów pracujących dla środowiska? 

Już teraz drony cieszą się popularnością i coraz częściej badają jakość powietrza. Dzięki nowej technologii można błyskawicznie zlokalizować obiekty prywatne i komercyjne spalające niedozwolone odpady. Naukowcy widzą w tym rozwiązaniu duży potencjał. Pamiętajmy jednak, że ciągle się ono rozwija i mam nadzieję, że w przyszłości drony jeszcze bardziej pomogą nam w walce o czyste powietrze.

Możliwości dronów stają się coraz większe. Być może niedługo będą one codziennością dla każdego z nas. Jako ciekawostkę dodam, że za granicą powstają już restauracje, z których jedzenie dostarczane jest właśnie dronami. Jeśli technologia ta nadal będzie rozwijać się prężnie, to widzę w niej duży potencjał również pod kątem większych możliwości w zakresie wspierania troski o środowisko.

AirDron2 1
AirDron firmy SoftBlue

W jaki inny sposób rozwiązania IT mogą być przydatne w walce o kondycję i stan środowiska?

Tych sposobów jest naprawdę wiele i mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej. Jako pierwszy przykład podam źródła pozyskiwania energii. Dziś wiadomo, że paliwa kopalne niekorzystnie wpływają na klimat, stąd naukowcy ciągle szukają rozwiązań na ulepszanie efektywności energetyki solarnej, wiatrowej czy wodnej. Już w tej chwili  na rynku możemy dostać panele słoneczne oparte na szeroko rozwiniętej nanotechnologii. Nie zapominajmy, że każde oprogramowanie usprawniające workflow w firmach i insynuacjach wpływa na środowisko. Ograniczenie ilości zużytego papieru, jego transportu i utylizacji – to wszystko działa na korzyść środowiska.

Również w portfolio SoftBlue poza AirDronem można znaleźć rozwiązania, które wpływają na środowisko. Alternatywą AirDrona jest Smogobus – mobilna stacja diagnostyczna przeznaczona do obszarowego monitoringu jakości powietrza (z możliwością pobierania próbek do dalszej analizy laboratoryjnej). 

Z myślą o środowisku powstał także m.in. system zarządzania i monitorowania zużycia energii oraz system monitoringu i analizy rozbioru wody. Pierwsze z rozwiązań pozwala na poprawę parametrów i wydajności urządzeń, co dzisiaj jest podstawowym celem zakładów przemysłowych i przedsiębiorstw komunalnych. Z kolei drugie, nad którym jeszcze pracujemy, pozwoli znacząco zmniejszyć poziom wycieków z sieci, zoptymalizować wykorzystanie cennych zasobów czystej wody oraz zmniejszyć koszty dystrybucji.

Niekorzystne zmiany klimatyczne już teraz skutkują deficytem wody i coraz częściej występującymi suszami. Problem jest zauważalny zarówno w skali globalnej, jak i na poziomie krajowym.

Na przestrzeni lat nowe technologie znacząco poprawiły komfort naszego życia. Jestem przekonany, że coraz szerzej będzie się je wykorzystywać także w walce o kondycję środowiska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.