Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Drony transportują części i narzędzia na morską farmę wiatrową [FILM]

Drony transportują części i narzędzia na morską farmę wiatrową

Drony transportują części i narzędzia na morską farmę wiatrową [FILM]

Duńczycy z firm Ørsted i DSV testują w cieśninie Kattegat długodystansowe loty transportowe dronów z częściami zamiennymi i narzędziami dla morskich farm wiatrowych. Zobacz film z testów!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Drony transportują części na farmy offshore

Morskie farmy wiatrowe są zwykle zlokalizowane daleko od brzegu, a serwisanci i niezbędne części zamienne są zazwyczaj przewożone statkiem. Technicy najczęściej zabierają ze sobą narzędzia i komponenty potrzebne do naprawy usterek turbin wiatrowych, ale jeśli wymagane są specjalne części zamienne, muszą wrócić po nie na ląd. Jest to zarówno kosztowne, jak i czasochłonne, dlatego też naprawy są często opóźnione do następnego dnia.

Drony cargo mogą oferować wsparcie logistyczne, zwłaszcza w przypadku małych części zamiennych, przyczyniając się do znacznie szybszego ponownego uruchomienia turbiny wiatrowej.

W Ørsted nieustannie badamy nowe możliwości minimalizacji przestojów turbin wiatrowych i zwiększenia produkcji energii odnawialnej. Wspólnie z DSV firma Ørsted podjęła inicjatywę, aby przybliżyć magazyn części zamiennych technikom serwisowym, zapewniając w ten sposób szybszy powrót turbin wiatrowych do pracy – powiedział Klaus Baggesen Hilger, Head of Operations Digital & Innovation w Ørsted.

Próby zostaną przeprowadzone przy użyciu elektrycznego drona o zasięgu 100 km i ładowności 2,5 kg. Celem prób jest sprawdzenie, czy drony towarowe mogą służyć jako realne uzupełnienie możliwości logistycznych wielu działających morskich farm wiatrowych.

Drony zasilane OZE

Loty testowe potrwają dwa tygodnie, a podczas nich zostanie sprawdzone czy dron jest w stanie dostarczyć komponenty z bazy operacyjnej Ørsted w porcie Grenaa do morskiej podstacji oddalonej o 25 km w głąb morza, a nawet bezpośrednio do samych turbin wiatrowych.

farma
Morska farma wiatrowa Anholt, na której odbywają się testy, źródło: orsted.com

– Drony są zasilane energią elektryczną ze źródeł odnawialnych i będą latać autonomicznie do podstacji morskiej, ale mamy nadzieję przetestować drony podczas lotów do turbin wiatrowych na późniejszym etapie.

Dzięki możliwości szybkiego i wydajnego dostarczania części zamiennych potrzebnych do naprawy, czas przestoju turbiny wiatrowej może zostać skrócony, zwiększając w ten sposób produkcję czystej energii. Jednocześnie zmniejszają się zapotrzebowanie na transport statkiem oraz emisje dwutlenku węgla powstałe przy eksploatacji morskich farm wiatrowych
dodaje Klaus Baggesen Hilger.

Wcześniej podobne rozwiązanie testowali także Niemcy:

źródło i zdj. główne – orsted.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.