Drony zbierające śmieci

Bezzałogowe statki latające, czyli drony, początkowo były wykorzystywane w militariach, ale szybko znalazły zastosowanie w innych dziedzinach życia. Dziś służą do celów edukacyjnych, zbierania danych, robienia zdjęć, a także – co ciekawe – mogą sprzątać oceany.

W jaki sposób drony mogą być wykorzystywane w energetyce?

– Przede wszystkim bezzałogowce jako nowa technologia, dobrze rokująca na świecie, daje nam ogromne możliwości w zakresie inspekcji sieci wysokiego napięcia dlatego, że mamy możliwość zastosowania bardzo precyzyjnych sensorów pomiarowych, takich jak skanery laserowe, wysokiej rozdzielczości aparaty RGB oraz kamery termowizyjne, które dają wiele możliwości z zakresu wykrywania uszkodzeń elementów konstrukcyjnych – mówi Mateusz Komarek.

SSE poszukuje zespołu dronów

Irlandzki deweloper i operator instalacji wiatrowych, SSE Renewables, poinformowała, że rozpoczyna proces poszukiwania firmy, która zajęłaby się inspekcją morskich turbin wiatrowych z pokładów bezzałogowych pojazdów latających. Inspekcja obejmować ma m.in. badanie stanu łopatek wiatraków.

Bielsko-Biała zakupi drona do sprawdzania jakości powietrza

Władze Bielsko-Białej postanowiły nabyć drona wyposażonego w specjalne czujniki oraz aparaturę do monitorowania obecności szkodliwych dla zdrowia pyłów. Decyzję o zakupie podjęto już teraz, ale dron zacznie pracować dopiero końcem 2018 roku. Przesuniecie w czasie jest spowodowane koniecznością uruchomienia specjalnej procedury zakupowej, czyli ogłoszenia przetargu i rozpatrzenia nadesłanych ofert.

Drony pomogą w krakowskiej walce ze smogiem?

Drony będą kontrolować dym wydobywający się z krakowskich kominów w godzinach między 22.00 a 6.00, czyli w czasie, kiedy strażnicy miejscy nie są w stanie wykonywać tego działania osobiście. Obecnie wiadomo, że Kraków zleci to zadanie tej zewnętrznej firmie, która wykaże się najkorzystniejszą ofertą. Do tej pory zgłosiły się jedynie Politechnika Warszawska oraz Główny Instytut Górnictwa z Katowic.

Drony samodzielnie zasadzą cały las

Gdy myślimy o dronach, większość ma na myśli roboty-zabawki, albo urządzenia wykorzystywane do robienia zdjęć z powietrza. Mieszkańcy Myanmaru jednak mają inny pomysł na wykorzystanie tych bezzałogowych pojazdów latających –…