Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zeroemisyjny dron autonomicznie oczyszcza 500 kg śmieci przez 10 godzin dziennie

Zeroemisyjny dron autonomicznie oczyszcza 500 kg śmieci przez 10 godzin dziennie

Zeroemisyjny dron autonomicznie oczyszcza 500 kg śmieci przez 10 godzin dziennie

Dron WasteShark firmy RanMarine usuwa zanieczyszczenia unoszące się na powierzchni wody, takie jak tworzywa sztuczne, glony i biomasa z jezior, stawów, cieków wodnych i portów.

BANER MOBILEB1
Reklama

Drony walczą z zanieczyszczeniami

Miliony ton plastiku trafiają do oceanu każdego roku, zabijając rośliny i zwierzęta. Dlatego start-upy na całym świecie opracowują nowatorskie urządzenia, które pomagają zmniejszyć problem plastiku w zbiornikach wodnych.

Holenderska firma RanMarine skonstruowała drona WasteShark, który wyłapuje śmieci i transportuje je z powrotem na ląd.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Drony o szerokości 157 cm może pomieścić 160 litrów śmieci, glonów i innych zanieczyszczeń, które zalegają w zbiornikach wodnych. Technologia inspirowana jest rekinem wielorybim, który pływa z szeroko otwartą paszczą, aby schwytać swoją zdobycz.

Technologia inspirowana rekinem 

WasteShark to autonomiczny statek nawodny – ​​nie wymaga nadzoru, ponieważ jego trasę można zaprogramować korzystając z nawigacji GPS. W takim trybie może działać nawet przez 6 godzin, a w trybie sterowania ręcznego – 10 godzin dziennie. Urządzenie waży 72 kg i dziennie może zebrać ok. pół tony śmieci.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dlaczego takie rozwiązania są potrzebne? W latach 1980-2015 do oceanów trafiło aż 91 milionów ton. To, co widzimy na powierzchni oceanów, to tylko 5% zalegającego w nich plastiku. Do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb.

źródło: ranmarine.io, zdj.główne – screen z filmu przedstawiającego drona WasteShark, który oczyszcza zbiornik wodny – ranmarine.io/gallery

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.