Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb

Do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb

Ludzkość wyprodukowała już 10 mld ton plastiku! Około 6 mld ciągle zalega na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko. Badanie wykazało również, że w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku na planecie wzrosła o 18 300%. Do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb. Poznaj szokujące statystyki z najnowszego raportu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zalewa nas plastik

Ukazał się nowy raport dotyczący skali i wpływu odpadów z tworzyw sztucznych na świat. Przygotowany został przez międzynarodową organizację pozarządową Environmental Investigation Agency (EIA).

Plastikowe odpady są poważnym problemem. Według naukowców, do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku, niż ryb. Nie chodzi tu tylko o plastikowe butelki, reklamówki czy słomki – w ogromnej części jest to mikroplastik

Ostatnie badania naukowców z Polski, Niemiec, Szwecji, Litwy i Estonii udowodniły, że co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź pływający w Morzu Bałtyckim ma w sobie mikroskopijne ilości plastiku. Mikrodrobiny tworzyw sztucznych są już obecne w każdym środowisku – w glebie, powietrzu, ale także w żywności i napojach.

EIA uważa, że problem związany z zaleganiem odpadów wynika z ich eksportu. 

Problemem eksport

Największy eksporterzy – Niemcy, Francja, Belgia i Włochy – przeciążają systemy zarządzania odpadami krajów, do których corocznie trafiają tysiące ton odpadów. Przyjmujący śmieci, nie dość, że mają problem z zarządzaniem własną produkcją i konsumpcją, nie są w stanie przetworzyć dodatkowych odpadów. Environmental Investigation Agency wskazuje problem i tym samym wzywa do wzięcia odpowiedzialności poprzez zakaz eksportu odpadów z tworzyw sztucznych i zmniejszenie ilości zużywanego plastiku.

Problemem zainteresowali się eurodeputowani oraz organizacje prośrodowiskowe. 

Manifest do instytucji UE

Pod manifestem do instytucji UE o podjęcie kroków w tej sprawie podpisało się 35 europarlamentarzystów oraz 60 międzynarodowych organizacji na rzecz środowiska. Deklaracja została przekazana na ręce unijnego komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkevicziusa. 

W najbliższych tygodniach zaproponujemy, w mojej opinii, najbardziej ambitne na świecie zasady eksportu odpadów i zarządzania nimi. Zakaz zakładałby, że państwo otrzymujące odpady dobrowolnie chciałoby je zakupić i jest w rzeczywistości zdolne do ich przetworzenia w zrównoważony sposób – powiedział Sinkeviczius.

Komisja Europejska zakłada, że propozycji w sprawie zakazu eksportu plastiku będzie można się spodziewać do listopada 2021 roku.

Chcesz wiedzieć więcej o globalnej walce z plastikiem? Zobacz artykuł:

źródło: euronews.com, eia-international.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.