Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ziemia zaciemnia się przez zmiany klimatu! Zadziwiające wyniki badań, co jest z naszą planetą?

Ziemia zaciemnia się przez zmiany klimatu! Zadziwiające wyniki badań, co jest z naszą planetą?

Zmiany klimatu mają wiele nieoczywistych skutków. Naukowcy zebrali dane z dekad badań. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił znaczny spadek albedo Ziemi, czyli nasza planeta odbija mniej światła słonecznego. Niestety, ziemia zaciemnia się przez zmiany klimatu. Jakie są przyczyny i jakie zagrożenie niesie to dla planety?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ziemia zaciemnia się przez zmiany klimatu

Albedo Ziemi, czyli współczynnik odbicia, jest podstawowym parametrem atmosferycznym mającym głębokie implikacje dla temperatury i zmian klimatycznych.

Według nowego badania ocieplenie wód oceanicznych spowodowało spadek jasności Ziemi. Ocieplenie oceanów jest z kolei efektem podniesienia się temperatury na ziemi, co spowodowane jest działalnością człowieka.

Naukowcy wykorzystali dziesiątki lat pomiarów blasku Ziemi. Zebrali dane o świetle słonecznym odbitym od Ziemi, które oświetla powierzchnię Księżyca. Przyjrzeli się także pomiarom satelitarnym i stwierdzili, że coś jest nie tak.

Ziemia odbija teraz około pół wata mniej światła na metr kwadratowy niż 20 lat temu, a większość spadku miała miejsce w ciągu ostatnich trzech lat pomiarów. To równowartość 0,5% spadku reflektancji Ziemi. Ziemia odbija około 30% padającego na nią światła słonecznego.

earth is dimming due t
Wykres pokazuje średnie roczne albedo ziemi w latach 1998–2017 w watach na metr kwadratowy (W/m2). Róże kolory linii pokazują dane z różnych systemów badawczych. We wszystkich pomiarach widoczny jest neden wspólny trend spadku wartości światła odbijanego prezz ziemię. Co jest tego przyczyną? źródło: Goode et al. (2021), Geophysical Research Letters

Spadek albedo był dla nas dużym zaskoczeniem, gdy analizowaliśmy dane z ostatnich trzech lat, po prawie 17 latach stabilności powiedział Philip Goode, naukowiec z New Jersey Institute of Technology i główny autor nowego badania. Odniósł się do danych o blasku ziemi z lat 1998-2017 zebranych przez Big Bear Solar Observatory w południowej Kalifornii. Po dodaniu najnowszych danych do poprzednich lat trend ściemniania stał się wyraźny. Co jeszcze wiemy o jego przyczynach?

Winny jest zanik chmur nad Oceanem Spokojnym

Dwie rzeczy wpływają na światło słoneczne docierające do Ziemi: jasność Słońca i możliwość odbicia promieni słonecznych przez naszą planetę. Obserwowane przez badaczy zmiany albedo Ziemi nie korelowały z okresowymi zmianami jasności Słońca, co oznacza, że ​​zmiany w refleksyjności Ziemi są spowodowane czymś w obrębie naszej atmosfery.

W szczególności w ostatnich latach nastąpiła redukcja jasnych, odbijających światło chmur nisko położonych nad wschodnim Oceanem Spokojnym. Wskazują na to pomiary satelitarne wykonanymi w ramach projektu NASA Clouds and Earth’s Radiant Energy System (CERES).

To ten sam obszar, u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej, gdzie odnotowano wzrost temperatury powierzchni morza z powodu zmiany warunków klimatycznych. W obszarze Pacyfiku mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym Dekadową oscylacją pacyficzną”, czyli występowaniem dodatniej i ujemnej anomalii temperatury powierzchni Oceanu Spokojnego. Prawdopodobnie fenomen ten ma związek z globalną zmianą klimatu.

Chcesz wiedzieć więcej o wpływie emisji dwutlenku węgla na zmianę klimatu? Zobacz artykuł:

Efekt albedo jest ważny dla życia na Ziemi, ponieważ wpływa na budżet energetyczny planety: odgrywa kluczową rolę w procesie osiągania przez planetę równowagi między promieniowaniem słonecznym wpadającym do atmosfery a promieniowaniem emitowanym w postaci ciepła w przestrzeń. 

Termin pochodzi od łacińskiego „albus” (biały), a wzrost lub spadek albedo będzie miał konsekwencje dla globalnego ocieplenia.

Globalne ocieplenie a spadek jasności planety

Przyciemnienie Ziemi można również zobaczyć w kontekście tego, o ile więcej energii słonecznej jest wychwytywane przez system klimatyczny planety. Gdy ta znacząca dodatkowa energia słoneczna znajdzie się w ziemskiej atmosferze i oceanach, może przyczynić się do globalnego ocieplenia. Dodatkowe światło słoneczne, które może dostawać się do atmosfery, podnosi temperaturę planety.

To naprawdę niepokojące. Niektórzy naukowcy mieli nadzieję, że cieplejsza Ziemia może prowadzić do większej liczby chmur i wyższego albedo, co z kolei pomoże w umiarkowanym ociepleniu i zrównoważeniu systemu klimatycznego. Ale badania pokazują, że jest odwrotnie – powiedział Edward Schwieterman, planetolog z University of California w Riverside. 

Badanie opublikowano w czasopiśmie AGU Geophysical Research Letters, które prezentuje wpływowe, krótkoformatowe raporty.

źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.