Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

RAPORT IPCC: Kod czerwony dla ludzkości! Nowy raport ONZ ostrzega przed katastrofą klimatyczną

RAPORT IPCC: Kod czerwony dla ludzkości! Nowy raport ONZ ostrzega przed katastrofą klimatyczną

Człowiek zmienia klimat w bezprecedensowy, a czasem nieodwracalny sposób – mówi główny raport naukowy ONZ. Przełomowe badanie ostrzega przed coraz bardziej ekstremalnymi falami upałów, suszami i powodziami. Wciąż mamy szansę na zatrzymanie katastrofy, jednak temperatura nie może wzrosnąć o więcej niż maksymalnie 2°C.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kod czerwony dla ludzkości

Raport „to kod czerwony dla ludzkości”, mówi szef ONZ. Naukowcy twierdzą, że katastrofy można jeszcze uniknąć, świat musi jednak działać szybko. Istnieje nadzieja, że ​​głębokie cięcia emisji gazów cieplarnianych mogą ustabilizować rosnące temperatury.

 Jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej. Jednak, jak jasno wynika z dzisiejszego raportu, nie ma czasu na opóźnienia i wymówki. Liczę na liderów rządów i wszystkich interesariuszy, tak aby COP26 odniósł sukces – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w nawiązaniu do ustaleń naukowców.

Najważniejsze wnioski raportu IPCC

Najważniejsze wniosku płynące z raportu IPCC to m.in.:

  • Dowody wskazane przez naukowców jednoznacznie pokazują: to człowiek podgrzewa klimat.
  • Do 2040 r. globalna temperatura powierzchni ziemi wzrośnie o 1.5-1.6 °C.
  • Ocieplenie klimatu doprowadzi do zwiększonej częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie i susze.
  • Poziom mórz może wzrosnąć o ponad metr do roku 2100.

Czym jest IPCC?

IPCC, czyli Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change) to organ ONZ. Naukowcy IPCC przyglądają się obecnym skutkom i przyszłym zagrożeniom związanym ze zmieniającym się klimatem. Na podstawie zebranych badań przedstawiają możliwości łagodzenia szkód i przystosowania się do globalnego ocieplenia.

Ocena dokonana przez IPCC znajduje się w 42-stronicowym dokumencie zawierającym zalecenia dla decydentów politycznych.

Konferencja prasowa IPCC poświęcona najnowszemu raportowi

W zgodzie z postanowieniami Porozumienia Paryskiego i COP26

Dokument, który ukazał się 9 sierpnia 2021, jest raportem wydanym przez naukowców z IPCC. Jego publikacja ma miejsce niecałe trzy miesiące przed kluczowym szczytem klimatycznym w Glasgow, znanym jako COP26.

Jednym z głównych, długoterminowych postanowień szczytu klimatycznego COP26 jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2 °C. Ten sam postulat, wypracowany początkowo jako efekt Porozumienia Paryskiego z 2015 r., został poparty w najnowszym raporcie naukowców z IPCC.

Temperatura nie może wzrosnąć o więcej niż 2°C

Przekroczenie punktu krytycznego, czyli wzrost temperatury o więcej 2°C, doprowadzi do skutków, które ciężko teraz przewidzieć. Część systemu klimatycznego, w odpowiedzi na globalne ocieplenie, może ulec nagłej transformacji. Efektem tej transformacji może być katastrofa klimatyczna zagrażająca dotychczasowemu funkcjonowaniu ludzi na Ziemi.

wykres
Wykres ukazuje zmianę temperatury na świecie od roku 1850. Na niebiesko zaznaczone są wartości występujące w symulacji komputerowej nieuwzględniającej ludzkiej działalności. Są to czynniki występujące tylko naturalnie w przyrodzie, takie jak energia słoneczna i działalność wulkanów.  

Skutki wzrostu temperatur widzimy m.in. na przykładzie ostatnich pożarów w regionie Morza Śródziemnego.

źródło: IPCC.ch , Youtube.com, BBC.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.