Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec wakacji nad Morzem Śródziemnym? Pożary i ewakuacje we Włoszech, Grecji i Turcji

zmiany klimatu

Koniec wakacji nad Morzem Śródziemnym? Pożary i ewakuacje we Włoszech, Grecji i Turcji

W Turcji i południowych Włoszech intensywność pożarów gwałtownie rośnie. Maroko, Albania, Grecja, Macedonia Północna i Liban zostały również znacznie dotknięte. Czy zmiany klimatu uniemożliwiają nam wypoczynek w nadmorskich kurortach?

Reklama

Weekendowy wypoczynek zakończony ewakuacją

Weekendowy wypoczynek we Włoszech i Turcji został przerwany przez szalejące pożary, przez co dziesiątki spanikowanych turystów i mieszkańców zostało ewakuowanych łodziami.

Około 150 osób uwięzionych w nadmorskim mieście Katania (Włochy) zostało zabranych gumowymi pontonami i przetransportowanych na łodzie przez straż przybrzeżną. Z kolei strażacy na włoskiej Sycylii walczyli w sobotę z pożarami spowodowanymi wysokimi temperaturami, co skłoniło gubernatora regionu do zwrócenia się o pomoc do Rzymu.

Pożary trawią nadmorskie kurorty

Tymczasem tureckie media informowały o ewakuacji niektórych hoteli w kurorcie Bodrum na Morzu Egejskim (Turcja) z powodu niebezpieczeństw związanych z pobliskimi pożarami. Spanikowani turyści w Turcji pospieszyli nad brzeg morza, aby poczekać na jednostki ratunkowe. Gdy wybuchły nowe pożary, lokalne władze poprosiły o pomoc w ewakuacji prywatne łodzie i jachty.

vGb0He2jyiQCOtZ et5HdSbnt9jOxBiYA5b7C4lc6mx Ti xRYji umk4TFPY7 Id0yGGh5MDX m8HOiSAsMWy976zdlaiwjwqHaNEW6SMJuBGbbis2V8K 66phUXkClNRcQcoM
Dane CAMS pokazują, że dzienna całkowita moc radiacyjna ognia (RFP) dla Turcji osiągnęła bezprecedensowe wartości względem całego zbioru danych, który sięga 2003 roku, źródło: usługa monitorowania atmosfery Copernicus, ECMWF.

Liczba ofiar w Turcji wzrosła do 8. 10 000 osób zostało ewakuowanych. W poniedziałek rekordowy wzrost zużycia energii elektrycznej z powodu ciepła doprowadził do przerw w dostawach prądu w największych miastach, takich jak Ankara i Stambuł.

Zmiany klimatu oznaczają suchy i gorący klimat

W 2020 r. Europa otrzymała najwięcej godzin słonecznych od początku pomiarów satelitarnych w 1983 r. To znak szybko zmieniającego się klimatu na kontynencie. W lipcu tego roku historycznie wielkie ulewy spowodowały powodzie w Europie Zachodniej, zabijając około 200 osób, niszcząc domy i firmy.

Cieplejszy i suchszy klimat wpływa na częstotliwość pożarów. Stosunkowo niewielkie zmiany temperatur mogą prowadzić do ich wybuchu w większych ilościach.

prognozy
Prognozy zagrożenia pożarowego GEFF zainicjowane 31 lipca 2021 r., pokazujące „bardzo ekstremalne” (fioletowe cieniowanie) wokół Morza Śródziemnego ważne na 7 sierpnia, źródło: usługa monitorowania atmosfery Copernicus, ECMWF.

Naukowcy od dawna ostrzegali, że w suchszym, gorętszym klimacie ekstremalne warunki pogodowe będą częstsze, prowadząc do ogromnych szkód. Kraje rozwijające się i małe kraje wyspiarskie najbardziej ucierpiały w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych. W ostatnich latach kraje rozwinięte również konsekwentnie znoszą te skutki.

Chcesz wiedzieć więcej o antropogenicznych przyczynach pożarów na świecie? Zapraszamy do lektury artykułu.

źródła: Copernicus.eu, Euronews.com, Reuters.com, Dailysabah.com, Apnews.com, Forbes.com, Nature.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.