Codzienny raport smogowy – 22.08.

Powietrze dobre, dziś nie ma powodów do obaw o swoje płuca. Gorzej z zielonymi płucami Ziemi – lasy Amazonii płoną i to w rekordowym tempie. Gigantyczne pożary widoczne są nawet z kosmosu. W porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%. Główne przyczyny tego stanu rzeczy to wylesianie i susza. Przypominamy o tym, że wciąż płonie tajga i tundra w Rosji, a w Europie ogień trawi Hiszpanię – Gran Canaria i Malaga – dziesiątki hektarów lasów spłonęło.

Rekordowe ceny prądu z powodu upałów

Upał i susza w całej nie tylko doprowadziły do ogromnych pożarów w Grecji i Szwecji, gdzie walkę z ogniem wspierają polscy strażacy, ale też rekordowo wysokich cen energii elektrycznej. Najdrożej w regionie wciąż jest jednak w Polsce – wylicza portal WysokieNapiecie.pl. Energetyka jest jedną z pierwszych dziedzin, która odczuwa już zmiany klimatu.

MSWiA zwraca uwagę na problem wypalania traw

Płonące nieużytki rolne stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi i ich dobytku, ale także zwierząt, które często nie mają szans uciec przed płomieniami. Niestety w tym roku, prócz licznych zwierząt, śmierć poniosły także 2 osoby, a 101 zostało rannych. Tylko w 2017 roku na akcje ratowniczo-gaśnicze spowodowane pożarami traw i nieużytków wydano ponad 10 milionów złotych.