Czy Nagroda Nobla w dziedzinie zmian klimatycznych uratuje planetę?

Do Fundacji Noblowskiej wpłynęła w tym roku petycja o rozważenie nowej Nagrody Nobla w dziedzinie walki ze zmianami klimatycznymi. Złożyli ją Hélène i Raoul Costa, francuzi mieszkający obecnie w Seattle, którzy od wielu lat podejmują wraz ze swoimi dziećmi działania mające na celu ograniczenie emisji CO2. Ich zdaniem w świecie, w którym temperatury są już o 1 stopień Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a skutki zmieniającego się klimatu są widoczne na całym świecie, decydujące działania przeciwko zmianom klimatu będą najwyższym osiągnięciem tego stulecia.

Anomalie wiru polarnego przyczyną mrozów w Stanach Zjednoczonych

Amerykanie mieszkający na północnym wschodzie USA mierzą się obecnie z ogromną falą mrozów, dochodzących do niemalże -40°C i z temperaturą odczuwalną spadającą poniżej -50°C w czasie podmuchów porywistego wiatru. W tym samym czasie na biegunie północnym temperatura jest miejscami nawet 25 stopni wyższa od wieloletniej średniej dla tego okresu.

Liczba uchodźców klimatycznych wzrośnie do 143 milionów

Raport Banku Światowego „Groundswell: Preparing for Internal Climate Migration” przestrzega przed pogarszającym się wpływem zmian klimatu w trzech regionach świata: Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej. Zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do olbrzymiego kryzysu humanitarnego, a kwestia migrantów nie powinna być bagatelizowana przez kraje Azji, Ameryki Północnej i Europy.

Co to jest klimat?

Wszyscy ludzie na Ziemi żyją w jakiejś strefie klimatycznej. Często mówi się też, że brak szacunku wobec przyrody i zasobów Ziemi może spowodować znaczące zmiany klimatu. Czym więc jest klimat?…