1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Magnes, który oczyści oceany z plastiku

Magnes, który oczyści oceany z plastiku

Piaszczysta plaża. Zanurzasz w niej stopy. Przesiewasz dłońmi piasek, przesypujesz go między palcami. Ale prócz ziaren mineralnych w dłoniach trzymasz niezauważalne gołym okiem, ale liczne cząstki mikroplastiku. Skąd się wziął na lądzie i wodzie i jaką metodą go stamtąd usunąć?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Plastikowa natura

Każdego roku do rzek, mórz i oceanów trafiają ogromne ilości mikroplastików. Szacuje się, że ludzie na całym świecie wytwarzają rocznie około 300 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Do oceanów trafia zaś około 10 milionów. To tyle śmieci, ile w każdej minucie jest w stanie przewieźć śmieciarka.

Mikroplastiki czają się wszędzie. Znaleziono je nawet w arktycznych lodowcach oraz na dnie najgłębszego na świecie rowu oceanicznego! Pochodzą praktycznie z każdej gałęzi przemysłu oraz z produktów, których używamy na co dzień: kosmetyków, środków czystości, ubrań, statków, farb, opon i innych. Małe cząstki plastiku szkodzą środowisku, zwierzętom oraz ludziom. Jak wyciągnąć ze środowiska te problematyczne śmieci? Na przykład magnesem.

b 9tqREU2ptdCm BmuCn8X 1XxFBhAsjWgkbtdaGNyp3rCWQQefun4doCKrU5gk8cJLge3kQ bhANt7OhE ij2Szre4hEBikPN2acCWeAop4iATZPdeQNcTIiqGAx39yy2 i1u6O=s0
Fionn Ferreira wziął udział w wielu plebiscytach. Wielokrotnie został wyróżniony, fot. HP

Siła magnesu

Fionn Ferreira jest irlandzkim wynalazcą. Stworzył sposób na usuwanie mikroplastiku z mórz i oceanów za pomocą naturalnej mieszaniny ferrofluidów. Jednak zanim doszło do przełomowego odkrycia, które zostało wyróżnione w 2019 roku w plebiscycie Google Science Fair, Ferreira miał za sobą tysiące mniej lub bardziej udanych prób i eksperymentów. Zdałem sobie sprawę, że olej może być używany do przyciągania plastiku – stwierdził wreszcie Fionn Ferreira.

Byłem bardzo zaniepokojony, kiedy dowiedziałem się o mikroplastikach. Te tworzywa sztuczne będą obecne w naszym środowisku przez tysiące lat. Będziemy się nimi musieli zajmować długo po tym, jak przestaniemy używać plastiku powiedział BBC, Ferreira.

M GhJuirF6E
Fionn Ferreira, źródło: facebook

Studenta zainspirował artykuł Ardena Warnera, fizyka, który opracował nową metodę do usuwania tragicznych w skutkach wycieków ropy naftowej przy użyciu zasad magnetycznych. 

Ferreira stworzył urządzenie, wykorzystujące metodę przyciągania cząstek mikroplastiku za pomocą magnesu. Najszybciej i najskuteczniej przyciągnął cząstki poliestru, czyli włókna, które znajdują się w wielu ubraniach. Po wykonaniu masy testów metoda Ferreiry okazała się skuteczna w 87%.

Patent dla świata

Chłopak jest w trakcie projektowania urządzenia, którego mogłoby zmieścić się w rurach kanalizacyjnych, aby wychwytywać mikroplastik. Pracuje też nad systemem, który mógłby zostać zamontowany na statkach, aby i te mogłyby wyławiać mikro odpady. Jednak, jak przyznaje Ferreira, niektórzy sceptycznie oceniają zaangażowanie młodych w ochronę fauny i flory.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2019 roku na University of Newcastle wykazano, że ludzie na całym świecie spożywają co tydzień średnio 5g plastiku – to odpowiednik jednej karty kredytowej. Wpływ, jaki mikroplastik ma na nasze zdrowie, jest jednak wciąż słabo poznany.

Kto nie kocha frytek? A może ziemniak mógłby zastąpić plastik? Przeczytaj o jego alternatywnych zastosowaniach.

źródło: bbc.com, facebook.com/fionn.ferreira, HP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.