Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Arktyczne bakterie rozkładają ropę naftową

greenland

Arktyczne bakterie rozkładają ropę naftową

Co skrywają arktyczne lodowce? Dzisiaj wiadomo, że pod wpływem topnienia uwalniają dużą ilość bakterii i wirusów. W zeszłym roku w próbkach lodu odkryto bowiem kilkadziesiąt wirusów nieznanych dotąd światu nauki. Jednak tym razem naukowcy odnaleźli arktyczne bakterie, które mogą pełnić pożyteczną funkcję, czyli rozkładać toksyczną ropę naftową.

Reklama

Bakteria niweluje zanieczyszczenia

Według naukowców z University of Calgary bakterie znajdujące się w Morzu Labradorskim posiadają zdolność do biodegradacji oleju napędowego, czyli ropy. Badanie przyniosło jak dotąd nieznane wnioski – bakterie mogą oczyszczać wody z toksyn.

Mikroby zamieszkujące w lodowatych wodach Arktyki, to Paraperlucidibaca, Cycloclasticus i Zhongshania. Ich odkrycie jest istotne, bowiem problem zanieczyszczeń obszarów morskich i oceanicznych ropą naftową rozwiązuje sama natura. Chociaż wyciek ropy do środowiska morskiego może katastrofalnie wpłynąć na faunę i florę, to rola bakterii w procesie oczyszczania jest fascynująca.

Wnioski opublikowano w czasopiśmie Applied and Environmental Microbiology, gdzie zamieszczane są wyniki badań z dziedzin mikrobiologii i ekologii. Co skłoniło naukowców do przeprowadzenia badania i jak odkryto cechy tych bakterii? 

Katastrofa ekologiczna z 2010 r. 

Inicjatorem badania był poniekąd student, zamieszkujący nadmorski region Arktyki. Sean Murphy obserwował, jakie są korzyści użycia paliwa w rejonach Nowej Fundlandii, ale równolegle zauważył, jak niszczycielskie mogą być skutki wycieku ropy do wód. Jedną z takich katastrof, była eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej. W jej wyniku do wód przedostało się 4,9 mln baryłek ropy, a wyciek trwał prawie 90 dni.

Po tej katastrofie ekologicznej Sean Murphy napisał pracę magisterską na temat strategii łagodzenia skutków wycieku ropy naftowej na obszarach o niskich temperaturach. 

Eksperyment

Badacze postanowili wykonać symulacje wycieków ropy w butelkach, w których umieścili wodę morską, olej napędowy oraz muł z dna morskiego. Eksperymenty przeprowadzono w temperaturze 4°C, aby zbliżyć się do temperatury Morza Labradorskiego. Butelki pozostawiono na kilka tygodni, aby zobaczyć, co się stanie.

Nasze symulacje wykazały, że naturalnie występujące w oceanie bakterie rozkładające ropę jako pierwsze reagują naturalnie na wyciek mówi dr Casey Hubert.

Czy to odkrycie może pomóc w opracowaniu przyszłych strategii dotyczących wycieków ropy w regionie arktycznym i na świecie? Na tych lodowych terenach rośnie bowiem skala przemysłu wydobycia ropy i gazu oraz żeglugi. Oprócz zapobiegania wypadkom liczy się też szybka reakcja w nadzwyczajnych sytuacjach, takich jak wyciek ropy. 

Odkrycie bakterii zjadających paliwa kopalne ma kluczowe znaczenie dla rdzennych mieszkańców, którzy polegają na oceanie jako źródle żywności.

Wirusy sprzed tysięcy lat

Czy wiesz, że spośród 33 wirusów, które odkryto w topniejącym lodowcu w Chinach, wiele z nich nie było znanych współczesnej nauce? Amerykańska ekspedycja przebadała próbki pochodzące z lodu sprzed 15 tys. lat. Dowiedz się więcej, co wirusy mają wspólnego ze zmianą klimatu. 

źródło: euronews.com, journals.asm.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.