Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Podręczny oczyszczacz powietrza inspirowany naturą

oczyszczanie powietrza

Podręczny oczyszczacz powietrza inspirowany naturą

Maski antysmogowe, domowe oczyszczacze powietrza, zielone rośliny do wnętrz. To kilka ze sposobów, jakimi radzimy sobie z zanieczyszczeniem i smogiem. A co powiecie na przenośny oczyszczacz, którego można używać w drodze do pracy czy szkoły?

BANER MOBILEB1
Reklama

Oczyszczający deszcz

Przenośne urządzenie oczyszczające powietrze zostało wymyślone przez Kevina Chiama, studenta Royal College of Art w Wielkiej Brytanii. Kevin, dojeżdżając codziennie na zajęcia, doświadczał, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w londyńskim metrze. Zaczął szukać rozwiązania tego problemu. Kiedy zastanawiał się nad tym, w jaki sposób natura sama oczyszcza powietrze, zdał sobie sprawę, że w najprostszy z możliwych sposobów – deszczem.

Pomocna para wodna

Kevin zaprojektował więc urządzenie Airtomo, które rozpyla parę wodną. Mikrocząsteczki wody wiążą się ze szkodliwymi cząsteczkami obecnymi w powietrzu i tworzą cięższe cząstki, które opadają na ziemię. Nawet po odparowaniu wody zostają na ziemi, a tym samym powietrze staje się czystsze. Urządzenie używa 23 mililitrów wody, aby oczyścić 167 litrów powietrza. W przeliczeniu to tyle, ile zużywa dorosły człowiek, oddychając przez 20 minut.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Mikro urządzenie na makro skalę

Wynalazek znalazł się wśród przedmiotów prezentowanych podczas Global Grad Show 2020. Kevin ma nadzieję, znaleźć potencjalnych inwestorów, którzy wesprą finansowo jego projekt. Urządzanie to na razie prototyp, ale młody wynalazca już myśli o jego przemysłowej wersji, którą można by używać np. na stacjach metra. Takie rozwiązanie pomoże w oczyszczaniu powietrza z pyłów.

Źródło: euronews.com, kevinchiam.com/airtomo

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.