1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne groźne wirusy i bakterie

Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne groźne wirusy i bakterie

Spośród 33 wirusów, które odkryto w topniejącym lodowcu w Chinach, większość nie jest znana współczesnej nauce. Badanie przeprowadziła amerykańska ekspedycja. Próbki pochodzą z lodu sprzed 15 tys. lat. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ekipa pracowała na czapie lodowca Guliya na wyżynie Tybetańskiej. Badacze zrobili odwiert na 50 m i pobrali próbki z lodu, który był nienaruszony przez 15 tys. lat. Wyniki wskazały na wirusy, których nie zna współczesna nauka. Wytypowano 33 wirusy, z których aż 28 okazało się nowymi patogenami, które w poważny sposób mogą zagrażać zdrowiu ludzkości. 

W najgorszym przypadku topnienie lodu wynikające ze zmian klimatu może uwolnić je do środowiska” – przytacza fragment omówienia badań portal SmogLab. Wciąż są prowadzone dalsze badania nad wirusami z lodowca Guliya – naukowcy będą szukać odpowiedzi na to, skąd pochodzą, jaka była ich rola w oddziaływaniu na ekosystemy i czy mogą zaatakować ludzki organizm.

Niepokojące wyniki badań opublikowano też po analizie składu wiecznej zmarzliny.  Wykryto w niej między innymi śmiercionośnego wąglika, wirusy grypy hiszpanki i dżumy, które w dawnych latach zdziesiątkowały ludzkość. Topnienie lodowców jest zatem zagrożeniem nie tylko dla klimatu, ale i naszego zdrowia. Przypadek pandemii koronawirusa pokazuje, że społeczeństwa nie są dostatecznie przygotowane na walkę z tak groźnymi patogenami. 

Źródło: smoglab.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.