1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy do produkcji energii elektrycznej będziemy wykorzystywać bakterie?

Czy do produkcji energii elektrycznej będziemy wykorzystywać bakterie?

Naukowcy od dawna szukają nowych sposobów na wytwarzanie energii elektrycznej z niekonwencjonalnych źródeł. Wiele wskazuje na to, że w tej kwestii z pomocą ludzkości mogą przyjść… bakterie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

– Z najnowszych doniesień prosto z Massachusetts: naukowcy dowodzą, że są bakterie, które mogą generować prąd elektryczny. Wyobraźcie sobie, że te żyjące na dnie oceanów, kopalń i jezior bakterie wynalazły nowy sposób na produkowanie tlenu i oddychanie. Nie produkują tlenu w sposób standardowy, a właśnie produkują energię elektryczną. W ten oto sposób naukowcy chcą wykorzystać do badań nad generowaniem energii podczas oczyszczania ścieków, a także do produkcji biopaliw. Staramy się na bieżąco obserwować ich poczynania i sprawdzać, czy te bakterie mogą przynieść przyszłość w magazynowaniu i w produkcji energii z bardzo niekonwencjonalnych źródeł – powiedziała Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE.

Wykorzystywanie tych mikroorganizmów do produkcji energii elektrycznej staje się coraz bardziej realną możliwością. Już w styczniu bieżącego roku informowaliśmy, że naukowcy z MIT stworzyli specjalny reaktor mikrofluidyczny, służący do sortowania bakterii pod względem ich predyspozycji do produkcji energii elektrycznej. Urządzenie to umożliwia także zidentyfikowanie tych szczepów bakterii, które są wyjątkowo podatne na produkcję energii elektrycznej.

Dodatkowo kilka miesięcy temu informowaliśmy o innym wynalazku, do którego również wykorzystano te mikroorganizmy. Badacze z Binghamton University w Nowym Jorku, profesor Omowunmi Sadik z Wydziału Chemii oraz profesor Seokheun Choi z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, wspólnie stworzyli nowy rodzaj baterii. Prof. Choi zaprojektował opartą o papier konstrukcję, natomiast prof. Sadik dokonał wyboru specjalnego gatunku bakterii, który gwarantował właściwe działanie nowo powstałego ogniwa.

Wiele wskazuje na to, że istnieje spora szansa, by w niedalekiej przyszłości to bakterie zapewniały ludziom energię elektryczną.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.