Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy stworzyli biodegradowalne papierowe biobaterie elektryczne

Scientists create biodegradable, paper-based biobatteries

Naukowcy stworzyli biodegradowalne papierowe biobaterie elektryczne

Baterie przyszłości mogą być wykonane z papieru. Naukowcy z Binghamton University w Nowym Jorku stworzyli biodegradowalną i opartą na papierze baterię, która jest bardziej wydajna niż jakiekolwiek wcześniejsze.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Od lat naukowcy rozważają możliwość stosowania papierowych baterii jako ekologicznej alternatywy. Niestety proponowane projekty nigdy nie były dostatecznie wydajne, trudne w produkcji i nie rozkładały się kompletnie. Nowy projekt rozwiązuje te problemy.

Profesor Seokheun „Sean” Choi z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz prof. Omowunmi Sadik z Wydziału Chemii połączyli swoje siły, aby zaprojektować nowy rodzaj papierowej baterii. Prof. Choi stworzył konstrukcję baterii opartą o papier, a prof. Sadik wybrał specjalne bakterie, które umożliwiły wydajne działanie tego ogniwa.

„W ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost ilości odpadów elektronicznych. Papierowa bateria może być doskonałym sposobem, by zacząć je redukować”, powiedział prof. Choi. „Nasza hybrydowa bateria papierowa cechowała się znacznie wyższym stosunkiem mocy do kosztów produkcji, niż wszystkie wcześniej prezentowane papierowe baterie mikrobiologiczne”.

Biobateria wykorzystuje hybrydowe tworzywo z papieru i specjalnych polimerów: poliamidu oraz tzw. PPDD (polidibezownikapiromelitowo-p-fenylenodiaminy). Jest ono kluczem do biodegradacji ogniwa, ponieważ nie wymaga specjalnych urządzeń, ani dodatkowych mikroorganizmów – wystarczy woda.

Struktury wykonane z tych materiałów są lekkie, tanie i elastyczne. Jak mówi Choi, ich elastyczność to kolejna zaleta.

„Zwiększenie mocy może zostać potencjalnie osiągnięte poprzez zwykłe składanie lub układanie w stos hybrydowych, elastycznych urządzeń papierowo-polimerowych”, powiedział Choi.

Jak informują badacze, wytwarzanie biobaterii jest dość prostym procesem. Materiał pozwala na modyfikacje kształtu i formy ogniwa w zależności od tego, jaka konfiguracja jest akurat potrzebna.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.