Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Susza w USA: rekord 54.4°C w Ameryce, 75.4 mln ludzi zagrożonych niedoborem wody

Susza w USA: rekord 54.4°C w Ameryce, 75.4 mln ludzi zagrożonych niedoborem wody

Susza w USA dotyka nawet połowy stanów i 75.4 miliona Amerykanów. Dramatyczna sytuacja ma miejsce m.in. w stanach Kalifornia i Arizona, w których ponad 56 mln ludzi zagrożonych jest brakiem wody. Co doprowadziło do katastrofalnych pożarów i suszy w USA?

BANER MOBILEB1
Reklama

Rekordowe temperatury i susza w USA

9 lipca 2021 roku w Dolinie Śmierci w Kalifornii zanotowano 54.4°C. Rok temu temperatura sięgała podobnych wysokości. Są to wartości najwyższe co najmniej od 1913 roku, a możliwe że rekordowe (pomiar sprzed ponad 100 lat jest kwestionowany).

Długo utrzymujące się wysokie temperatury doprowadziły do największej suszy w Kalifornii we współczesnych czasach. Nawet 42% ludzi w Kalifornii, stanie USA z największą liczbą ludności (39.5 mln), zagrożonych jest obecnie suszą.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Susza w USA doprowadziła do pożarów, które widoczne są z kosmosu i ewakuacji miejscowej ludności. W sumie, według służb ratowniczych, ewakuowanych zostało nawet 6850 osób.

Zobacz film z pożarów Kalifornii:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Jasne jest, że egzystencjalny kryzys klimatyczny, z którym mamy do czynienia w (parku narodowym) Big Basin, jest nie tylko zagrożeniem dla naszej przyszłości, ale także dla naszej bogatej historii i cudów natury, które kształtują Kalifornię, jaką znamypowiedział gubernator stanu Kalifornia, Gavin Newsom.

Klimat ociepla się jednak nie tylko w Kalifornii, lecz także m.in. w Arizonie.

Brak wody w największym zbiorniku w USA

Rząd federalny USA ogłosił niedobór wody w jeziorze Mead, po raz pierwszy od czasu budowy zbiornika w latach 30. XX wieku. Mead to największe sztuczne jezioro w Stanach Zjednoczonych pod względem objętości. Nawet ponad 40 milionów ludzi w USA i Meksyku korzysta z wody pochodzącej właśnie z tego zbiornika.

Rzeka Kolorado (która wpływa do jeziora Maed) jest siłą napędową wielu miast Arizony, społeczności plemiennych i pokoleń rolników, którzy są od niej uzależnieni powiedział Mark Kelly, senator stanu Arizona, który domaga się specjalnej sesji w Senacie poświęconej suszy na południowym zachodzie USA.

Władze Arizony i Nevady już zarządziły ograniczenia dostaw wody. Rekordowa susza to skutek wzrostu temperatur i następstwo zmian klimatu.

Klimat w USA się ociepla

Poziom jeziora Maed obniżył się od 2000 roku o 42 metry, czyli średnio o 2 metry w ciągu roku. Obecnie woda zajmuje ok. 40% pojemności zbiornika. W rezultacie, do końca 2021 roku może to być już tylko 36%.

Na południowym zachodzie USA trend ocieplenia jest stały i trwałypodaje Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service).

Średnia temperatura w Phoenix, stolicy stanu Arizona, od lat 70 XX wieku podniosła się o 1,4°C.

Źródła: youtube.com, kelly.senate.gov, bbc.com, nytimes.com, national-geographic.pl, gov.ca.gov, drought.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.