Według NIK 80% polskich lasów jest zagrożonych pożarem

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że ponad 80% lasów w Polsce jest zagrożonych pożarem. Przyczyną są zmiany klimatyczne – wysokie temperatury powietrza oraz długotrwałe okresy suszy, a także przeważający udział gatunków drzew iglastych w polskich lasach. Większość pożarów wybucha w lasach prywatnych, których właścicieli trudno ustalić – wynika z najnowszej kontroli NIK.

Codzienny raport smogowy – 25.08.

Jak się macie w niedzielny poranek? Zapowiada się dzień pełen słońca i ciepła oraz wciąż bez smogu. Wczoraj pisaliśmy o tym, że susza w Polsce dotknęła już 175 tys. gospodarstw, czyli około 2,5 mln hektarów. Tymczasem raport globalnej grupy badawczej World Resource Institute (WRI) z Waszyngtonu pokazuje, że na świecie jest aż 17 krajów, które zmagają się z problemem ograniczonego dostępu do wody. Nie chodzi wyłącznie o wodę pitną, ale nawet tę wykorzystywaną do nawadniania upraw czy w przemyśle.

Codzienny raport smogowy – 24.08.

Polska dzisiaj w większości na żółto – czujniki wskazują dobrą jakość powietrza. Nad naszym krajem mamy spory układ wysokiego ciśnienia, który przyniesie nam sporo ciepła i słońca. Noizz.pl porównało obszar pożarów Amazonii do terytorium Polski – średnica jednego z pożarów to aż 230 km, czyli w linii prostej odległość między Warszawą a Bydgoszczą. Szacuje się, że co minutę znika w płomieniach las o powierzchni 1,5 boiska piłkarskiego. Tymczasem susza w naszym kraju dotknęła już 175 tys. gospodarstw. Ministerstwo Rolnictwa informuje, że brak wody obejmuje aż ok. 2,5 mln hektarów.