Codzienny raport smogowy – 27.09.

Piątek – jakość powietrza lepsza niż wczoraj, ale wciąż widać przekroczenia norm, np. w Warszawie, Krakowie i Bydgoszczy. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował dotyczący oceanów i kriosfery. Naukowcy alarmują, że musimy zahamować wzrost emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie. Inaczej nawet w Polsce czekają nas burze i pustynnienie.

Przełowienie doprowadzi do katastrofy ekologicznej. Zagrożone ekosystemy mórz i oceanów

Przyrodnik Sir David Attenborough ostrzega, że światowe zasoby wody stoją przed największym zagrożeniem historii. Masowe rybołówstwo przemysłowe zagraża całemu ekosystemowi. Owoce morza są kluczowym źródłem białka dla ludzi na całym świecie, ale prawie 90% światowych zasobów ryb morskich jest obecnie w pełni eksploatowane, nadmiernie eksploatowane lub uszczuplone, alarmuje Friends of Ocean Action.

Zaśmiecanie wód szkodzi także zwierzętom głębinowym!

Nie wiadomo dokładnie, ile śmieci, w tym tworzyw sztucznych, znajduje się na dnie oceanów. Już w 2010 roku uważano, że może to być nawet 12,7 mln ton metrycznych. Od tego czasu liczby te prawdopodobnie dramatycznie wzrosły. I sytuacja nie zmieni się, dopóki człowiek nie zrozumie, że nie jest jedyną istotą na zaśmieconej planecie, nazywanej Ziemią.