Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie morska strefa wiatrowa zasili 5 milionów domów

Największa morska strefa wiatrowa na świecie zasili 5 milionów domów

Największa na świecie morska strefa wiatrowa zasili 5 milionów domów

Brytyjski rząd przyznał firmie Ørsted kontrakt na budowę morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Kiedy farma zostanie uruchomiona, strefa z farmami Hornsea 1, 2 ,3 i 5 będzie miała łączną moc 7,5 GW, co uczyni ją największą na świecie morską strefą wiatrową.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Największa morska strefa wiatrowa 

Farma wiatrowa Hornsea 3 będzie zlokalizowana 160 km od wybrzeża Yorkshire. Ørsted planuje oddanie elektrowni do użytku w 2027 roku. Kiedy Hornsea 3 zostanie uruchomiona, strefa Hornsea Ørsted – obejmująca farmy wiatrowe Hornsea 1, 2 i 3 – łącznie zapewni energię dla ok. 5 milionów domów w Wielkiej Brytanii.

Sama farma Hornsea 3 o mocy 2852 MW zasili 3,2 miliona gospodarstw domowych i wniesie znaczący wkład w realizację ambicji rządu brytyjskiego. Brytyjczycy do 2030 roku chcą uruchomić 50 GW morskiej energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii. 

Niezależność energetyczna idzie w tym przypadku w parze z nowymi miejscami pracy i rozwojem przemysłowym. 

Z korzyścią dla środowiska i gospodarki

Hornsea 3 będzie obsługiwać do 5000 miejsc pracy w fazie budowy, z dodatkowymi 1200 stałymi miejscami pracy zarówno bezpośrednio, jak i w łańcuchu dostaw w fazie operacyjnej.

Ørsted spodziewa się, że do końca tej dekady zainwestuje w Wielkiej Brytanii około 14 miliardów funtów. Dzięki temu koszty morskiej energii wiatrowej gwałtownie spadły, a energetyka wiatrowa stała się prężnie rozwijającym się przemysłem, jakim jest dzisiaj, z prywatnymi firmami, które mają zainwestować kolejnych 155 miliardów funtów i zatrudnią w sektorze prawie 100 000 osób do 2030 rokupowiedział Duncan Clark, szef regionu UK w Ørsted.

W Strefie Hornsea ma znaleźć się także kolejna farma – Hornsea 4 firmy o mocy 2,6 GW., która przechodzi obecnie proces planowania. Decyzja o budowie ma zapaść na początku 2023 roku. Wtedy Strefa Hornsea łącznie zapewni 7.5 GW mocy, czyli więcej niż farma wiatrowa Aurora, która powstanie na Morzu Bałtyckim. 

źródło: orsted.com, zdj. główne – mat. prasowe Ørsted

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.