Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szympansy nauczyły się budować studnie w poszukiwaniu wody pitnej 

Szympansy nauczyły się budować studnie w poszukiwaniu wody pitnej 

Naukowcy zauważyli, że szympansy zamieszkujące lasy deszczowe nauczyły się kopać studnie w poszukiwaniu czystszej wody. Prawdopodobnie nauczyły się tego od małpiej imigrantki. Badacze podkreślają, że to bardzo rzadkie zachowanie wśród zwierząt. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Szympansy budują studnie w poszukiwaniu wody 

Naukowcy z Uniwersytetu St Andrews oraz Uniwersytetu Kent zaobserwowali nietypowe zachowanie wśród szympansów zamieszkujących wschodnioafrykańskie lasy deszczowe. Małpy nauczyły się budować małe studnie w poszukiwaniu czystej wody pitnej. Badacze podejrzewają,  że to zachowanie przekazałą im szympansia imigrantka. 

Czy szympansom doskwiera susza? 

Naukowcy podkreślają, że takie zachowania jak kopanie studni czy filtrowanie wody wśród zwierząt dotyczą najczęściej gatunków zamieszkujących tereny suche oraz pustynne o niskich lub sezonowych opadach deszczu. Wiążę się to z faktem, że dostęp do podstawowych zasobów jak woda determinuje fizjologię oraz zachowania gatunków. 

Szympansy, które były przedmiotem badań, zamieszkują lasy deszczowe, a więc środowisko, gdzie dostęp do wody nie jest ograniczony. Autorzy pracy podkreślają jednak, że nawet tam mogą wystąpić okresowe niedobory wody. 

Pojawienie się takiego typu zachowania u gatunków zamieszkujących lasy deszczowe podkreśla rosnące znaczenie dostępu do wody. Z drugiej strony udowadnia, że wraz z postępowaniem globalnego ocieplenia naczelne mogą behawioralnie zaadaptować się do nowego klimatu, co zagwarantuje im przetrwanie. 

Szympansy dbają o jakość wody 

Kopanie małych studni w poszukiwaniu wody zostało do tej pory zauważone wśród trzech grup szympansów żyjących w Tanzanii, Senegalu i Ugandzie. Zdecydowana większość studni powstała w okresie, gdy średnie opady utrzymywały się poniżej normy. Jednak niektóre z nich zostały wykopane w pobliżu zbiornika wody powierzchniowej. 

Autorzy badań podkreślają, że wykopane studnie mogły powstać nie tylko z potrzeby dostępu do wody, ale także poszukiwania jej w lepszej jakości. Wstępne analizy pokazują, że zasoby, do których dokopały się senegalskie szympansy, mogły być dziesięciokrotnie mniej zanieczyszczone niż w pobliskich zbiornikach wody. 

To, co widzieliśmy w Waibirze [Uganda – przyp. red], różni się nieco od innych grup. Po pierwsze, ta żyje w lesie deszczowym, więc większość ludzi zakłada, że zdobycie wody nie powinno być wyzwaniem – ale wygląda na to, że kilka miesięcy pory suchej w roku wystarczy, aby sprawić im kłopoty!mówi doktorantka Hella Péter, współautorka badań

Interesujące jest również to, że wszystkie studnie pojawiają się obok otwartej wody, więc celem małp jest prawdopodobnie filtrowanie, a nie dotarcie do wodydodaje

Jak szympansy nauczyły się kopać studnie? 

Prawdopodobnie szympansy zaczęły kopać studnie w poszukiwaniu wody, naśladując zachowania małpiej imigrantki. Naukowcy podejrzewają, że wśród jej pierwotnej społeczności mogła to być popularna czynność. NIedługo po przybyciu do społeczności Waibira w Ugandzie, zaobserwowano, że w porze suchej kopie studnie na obszarach wodopoju. Niedługo potem inne osobniki zaczęły korzystać z jej studni za pomocą wykonanych narzędzi z liści i mchu. Wkrótce zaczęły ją naśladować. 

Jedną z najciekawszych rzeczy było obserwowanie reakcji innych szympansów na kopanie Onyofi – nawet duże dominujące samce grzecznie czekały, aż skończy kopać i pić, a dopiero potem ruszały, co jest dość niezwykłe wokół tak cennego zasobukomentuje badania dr Catherine Hobaiter, współatorka badań

Szympansie samice zwykle opuszczają grupy, w których się urodziły, wchodząc w dorosłość. Stąd duże prawdopodobieństwo, że mogą przenosić zachowania kulturowe między małymi społecznościami. 

Źródło: doi: 10.1007/s10329-022-00992-4, EurekAlert

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.