1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5G Huawei, drony i sztuczna inteligencja wykrywają pożary lasów w Grecji

5G Huawei, drony i sztuczna inteligencja wykrywają pożary lasów w Grecji

Huawei i grecka spółka telekomunikacyjna Nova-Wind wspólnie ze startupem PROBOTEK zaprezentowały innowacyjny system do wczesnego wykrywania pożarów lasów i natychmiastowej interwencji. Pilotażowy projekt wykorzystuje rozwiązania oparte na technologii 5G, algorytmach uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i dronach.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pożary lasów w Grecji a zmiany klimatu

Problem pożarów lasów w ostatnich latach dotyka wiele krajów. Powód? Zmiany klimatyczne, a dokładniej wysokie temperatury i przedłużające się susze. Euronews wymienia, że w 2021 roku z powodu rekordowych upałów katastrofalne pożary nawiedziły wiele krajów południa Europy i wybrzeży Morza Śródziemnego, m.in. Turcję, Włochy, Hiszpanię czy Grecję.

I właśnie w Grecji startuje pilotaż wspólnego projektu Huawei i Nova-Wind oraz PROBOTEK, który ma na celu ochronę greckiej przyrody i dziedzictwa narodowego przed zniszczeniem w wyniku pożarów.

W strategicznych punktach lasu Syngrou zainstalowano czujniki dymu i ognia, które zostały połączone z inteligentną platformą zarządzania oraz z dronem. Bezzałogwiec będzie wykonywać rutynowe loty obserwacyjne, jak również loty awaryjne w przypadku wskazań czujników, by potwierdzić odczyty. Do wykrywania dymu lub ognia wykorzystywane będą również specjalne algorytmy, które analizują obraz i wysyłają dane do centrum kontroli, wskazując potencjalne ogniska pożaru. System ma ułatwiać szybką reakcję odpowiednich służb pożarniczych i usprawniać akcje gaśnicze.

Nowatorskie rozwiązanie do walki z ogniem

W inauguracji pilotażu nowego systemu poza przedstawicielami firm Huawei, Nova-Wind oraz PROBOTEK udział wzięli również przedstawiciele greckich władz m.in. minister rozwoju obszarów wiejskich i żywności oraz wiceminister badań i technologii.

Jest to ważny projekt dla naszego kraju, który już na poziomie pilotażowym daje nam innowacyjne możliwości ochrony środowiska, a w szczególności ochrony naszego dziedzictwa narodowego. W tych działaniach znaczącą rolę odgrywają najnowocześniejsze technologie, ponieważ ich wkład, nie tylko w ochronę lasów, ale ogólnie w walkę z kryzysem klimatycznym, może być znaczącypowiedział w swoim przemówieniu powitalnym Georgios Georgantas, minister rozwoju obszarów wiejskich i żywności Grecji.

Obecni na wydarzeniu goście podkreślali znaczenie nowych technologii w walce z łagodzeniem skutków zmian klimatu.

Inicjatywa, którą uruchomiliśmy w lesie Syngrou, jest dowodem na to, że dzięki sieci 5G i inteligentnym usługom można zapobiegać ekstremalnym wydarzeniom, które mają wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Organizacje publiczne i prywatne połączyły siły w tym projekcie, pokazując, że konieczna jest współpraca w celu ochrony naszego kraju – podsumował Panagiotis Georgiopoulos, CEO Nova-Wind.

Innowacyjne startupy

Projekt powstał w ramach programu Elevate Greece, który jest inicjatywą greckiego Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji. Elevate Greece identyfikuje innowacyjne start-upy i wspiera je w rozwoju. Huawei połączył siły z PROBOTEK i przejął finansowanie całego projektu pilotażowego. Spółka Nova-Wind, dostawca usług komunikacyjnych zaoferowała łączność w ramach całego systemu detekcji. Startup PROBOTEK z kolei dostarczył inteligentny system wczesnego wykrywania, bazujący na sztucznej inteligencji oraz flocie dronów.

Najnowocześniejsze technologie mogą pomóc lepiej chronić obywateli i środowisko. Ponieważ oficjalne wspieramy inicjatywę Elevate Greece Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, dumnie wspieramy również PROBOTEK, finansując ten pilotażowy program wykrywania pożarówpodkreślił Nikos Lazaris, dyrektor zarządzający Huawei w Grecji.

źródło: informacja prasowa Huawei

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.