1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Półkula północna płonie. Gdzie pożary na świecie zbierają największe żniwo?

Pożary na świecie

Półkula północna płonie. Gdzie pożary na świecie zbierają największe żniwo?

Usługa monitorowania atmosfery Copernicus śledzi pożary na świecie. Lasy płoną szczególnie na półkuli północnej: w USA, Rosji i Europie. Na naszym kontynencie pożary zbierają żniwo we Francji i Niemczech, lecz najbardziej dramatyczna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pożary na świecie – Hiszpania

Pożary na świecie dają się we znaki. Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) zaobserwowali, że jedne z największych pożarów w ostatnim czasie miały miejsce w Hiszpanii. 

W Andaluzji, w pobliżu Costa del Sol w Hiszpanii, pożar rozpoczął się 8 czerwca 2022 roku. Spowodował on ewakuację 2000 osób z pobliskiego miasta na Benahavis. Dane pokazują, że moc pożarów była ekstremalnie wysoka w porównaniu ze średnią z lat 2003-2021 roku. W całej Hiszpanii zaobserwowano wiele innych pożarów, w tym w regionie Kastylii i León.

Do intensywności niszczycielskich pożarów w połowie czerwca przyczyniły się niezwykle wysokie temperatury i silne wiatry. W Ameryce Północnej wielkie pożary wystąpiły w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone

Znaczący pożar utrzymywał się od połowy kwietnia do początku czerwca 2022 roku w Nowym Meksyku. Niedawno, w czerwcu 2022 roku, zaobserwowano rosnącą liczbę pożarów na Alasce.

W pierwszych tygodniach czerwca na Alasce, w tym w obrębie koła podbiegunowego, zaczęła wybuchać coraz większa liczba pożarów, powyżej średniej z lat 2003-2021 roku. Doprowadziło to do transportu dymu przez Morze Beauforta w kierunku Oceanu Arktycznego.

Rosja

W ciągu ostatnich kilku tygodni pożary pojawiły się w Republice Sacha i Okręgu Autonomicznym Czukotki.

polkula polnocna plonie
Animacja dziennej globalnej aktywności pożarowej od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2022. Źródło: Copernicus Atmosphere Monitoring Service/ECMWF

Z danych CAMS wynika, że w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca łączna szacunkowa emisja dwutlenku węgla z wiosennych pożarów (w tym pożarów lasów i otwartego wypalania w rolnictwie) dla Okręgów Federalnych Uralu i Syberii, pomimo stosunkowo intensywnego początku sezonu, była bliska do średniej z poprzednich lat w zbiorze danych (2003-2020 r.) dla pory roku. Dalekowschodni Okręg Federalny zwykle doświadcza pożarów latem, a nie wiosną i obecnie wykazuje typowe dla tej pory roku wartości.

Zmiany klimatu a pożary na świecie

Mark Parrington, Senior Scientist i ekspert ds. pożarów w CAMS, komentuje obecną sytuację:

–  Przez ostatnie lata, w miesiącach letnich obserwowaliśmy trwające na dużą skalę pożary na półkuli północnej. Już teraz ściśle monitorujemy pożary, które rozwinęły się wiosną i wczesnym latem. Od początku tego lata obserwujemy dość typowe trendy, inne niż w Nowym Meksyku i na Alasce.

Chociaż aktywność pożarów na północnej półkuli nie była szczególnie niezwykła, wiemy, że zwiększona palność roślinności wpłynęła na wyższe ryzyko dużych pożarów, których faktyczne występowanie i skala są trudne do przewidzenia. 

Więcej o wpływie zmian klimatu na upalne temperatury:

źródło: Informacja prasowa Copernicus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.