Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fala upałów zalewa Europę! Rekordy w Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, pożary w Polsce i Hiszpanii

Fala upałów zalewa Europę

Fala upałów zalewa Europę! Rekordy w Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, pożary w Polsce i Hiszpanii

Fala upałów zalewa Europę – w kilku miejscach odnotowano rekordowe temperatury, a we znaki zaczynają dawać się także pożary. Gdzie sytuacja jest najbardziej dramatyczna?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fala upałów zalewa Europę

Fala upałów zalewa Europę jak co roku, jednak w wielu krajach europejskich jest to najwcześniej odnotowane zjawisko tego typu w historii pomiarów. 16 czerwca Francja odnotowała temperaturę 40°C najwcześniej w skali roku w historii. W sobotę 18 czerwca niektóre części Francji i Hiszpanii zmagały się z temperaturą nawet 43,3°C. Hiszpania już teraz walczy z pożarami w wielu miejscach, w tym w okolicach Barcelony.

Nie lepiej było w niedzielę – według francuskiej służby meteorologicznej dwa obszary we Francji — Chambery-Aix les Bains (36,7 ° C) i Langres (35,3 ° C) – pobiły w niedzielę rekordy temperatur w czerwcu.

W tym samym czasie temperatura w austriackim stanie kraju związkowym Vorarlberg osiągnęła 36,5°C, bijąc poprzedni rekord z 1950 roku. W Niemczech stacja w Cottbus odnotowała za to nowy rekord wszech czasów – 39,2°C.


W Polsce także dochodzi już do pierwszych pożarów lasów, w tym w Wielkopolsce, gdzie od niedzieli 19 czerwca z ogniem walczą 22 zastępy straży pożarnej.

Mamy już obecnie do czynienia z jedną z najgorszych fal czerwcowych upałów, jakie zanotowano w niektórych częściach Europy. Spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne sprawiają, że takie zdarzenia są bardziej powszechne, dotkliwe i długotrwałe.

Ekstremalne zjawiska pogodowe a zmiany klimatu

W 2020 roku Europa otrzymała najwięcej godzin słonecznych od początku pomiarów satelitarnych w 1983 roku. Lato 2021 roku w Europie było najgorętsze w historii. Co więcej, stary kontynent doświadczył intensywnych fal upałów i niszczycielskich pożarów, zwłaszcza na Morzu Śródziemnym, a także dramatycznych powodzi, m.in. w Niemczech.

To znaki szybko zmieniającego się klimatu na kontynencie. Cieplejszy i suchszy klimat wpływa na częstotliwość pożarów. Stosunkowo niewielkie zmiany temperatur mogą prowadzić do ich wybuchu w większych ilościach.

Naukowcy od dawna ostrzegali, że w bardziej suchym, gorętszym klimacie ekstremalne warunki pogodowe będą częstsze, prowadząc do ogromnych szkód. Kraje rozwijające się i małe kraje wyspiarskie najbardziej ucierpiały w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych. W ostatnich latach kraje rozwinięte również konsekwentnie znoszą te skutki.

Na globalne zmiany klimatu ma wpływ emisja gazów cieplarnianych, która podnosi średnią temperaturę na naszej planecie. Dlatego konieczna jest zmiana konwencjonalnych źródeł energii, które wykorzystują procesy spalania węgla na odnawialne i niskoemisyjne OZE.

źródło: axios.com, lemonde.fr, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.