Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Narty z recyklingu łopat wiatrowych! Polak potrafi

Narty z recyklingu łopat wiatrowych

Narty z recyklingu łopat wiatrowych! Polak potrafi

Łopaty turbin z farmy wiatrowej, którą rozebrano w Holandii, dostaną drugie życie. Narty z recyklingu łopat wiatrowych, deski snowboardowe i konstrukcje dla ​​farm fotowoltaicznych – to niektóre z rozwiązań, które wejdą w życie już niedługo. W realizacji części z nich pomaga firma, której współwłaścicielem jest Polak.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Narty z recyklingu łopat wiatrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall niedawno dokonał rozbiórki jednej z farm wiatrowych zlokalizowanych w Holandii. Norweska firma, której współwłaścicielem jest Polak, zaproponowała ciekawy pomysł – narty z recyklingu łopat wiatrowych.

– Szukaliśmy partnerów do naszego projektu recyklingu łopat wiatrowych, nawiązaliśmy kontakt z Vattenfall i od tego czasu jesteśmy w stałym kontakcie (…). Kiedy turbiny wiatrowe farmy wiatrowej Irene Vorrink zostały zdemontowane, jako jedni z pierwszych zaoferowaliśmy recykling łopat wiatrowychpowiedział Marcin Rusin, współwłaściciel norweskiej firmy Gjenkraft.

Vattenfall wyznaczył sobie cel, aby poddać recyklingowi wszystkie zdemontowane łopaty turbin wiatrowych już do 2030 roku. 50% z nich ma przejść proces ponownego wykorzystania już do 2025 roku. 

Farmy wiatrowe do recyklingu

Recykling łopat turbin wiatrowych to specjalistyczna praca. Z uwagi na mają złożoną strukturę łopat, nie jest to łatwe zajęcie.

Ostrza składają się nie tylko z żywicy i włókna szklanego lub węglowego, ale także z drewna balsa, pianki PVC lub PET, innych polimerów i metali. Oddzielenie poszczególnych elementów jest prawie niemożliwe, więc muszą być one przetwarzane razem. To komplikuje proces recyklingu i możliwość odzyskania wartości końcowej z ostrzymówi Marcin Rusin.

Gjenkraft odzyskuje włókna szklane i węglowe, w zależności od rodzaju ostrza.

W procesie recyklingu możemy dostosować parametry, aby uzyskać właściwości, których nasi klienci oczekują od naszych produktów. Nasze produkty są ponownie wykorzystywane do produkcji nart lub snowboardów oraz innych produktów zawierających włókna szklane i włókna węglowedodaje Marcin Rusin.

źródło i zdj. główne – group.vattenfall.com/Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.