Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Vattenfall zamyka farmę wiatrową po 25 latach. Jak wygląda demontaż i recykling turbin wiatrowych?

recykling turbin wiatrowych

Vattenfall zamyka farmę wiatrową po 25 latach. Jak wygląda demontaż i recykling turbin wiatrowych?

Po 25 latach turbiny wiatrowe z farmy wiatrowej Irene Vorrink, jednej z najstarszych farm Vattenfall w Holandii, zostaną zdemontowane. W miarę możliwości wszystkie części turbin wiatrowych trafią do recyklingu. Jak ma wyglądać demontaż i recykling turbin wiatrowych?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Vattenfall zamyka farmę po 25 latach

28 turbin wiatrowych o łącznej mocy 16,8 MW zastąpią teraz dwa rzędy po 12 wiatraków o łącznej mocy 132 MW. Po ćwierć wieku funkcjonowania farmy potencjał wytwarzania energii z turbin wiatrowych w tym miejscu jest prawie 8 razy większy – i to przy mniejszej liczbie wiatraków.

– Turbiny wiatrowe zbudowane pod koniec ubiegłego wieku mają krótszą żywotność niż turbiny wiatrowe obecnej generacji. Rozwój w tej dziedzinie postępuje w szybkim tempie – komentował Herre van der Meulen, kierownik operacyjny Vattenfall, który brał udział w budowie farmy wiatrowej Irene Vorrink w 1997 roku.

– Te turbiny wiatrowe działały fantastycznie przez te wszystkie lata, bez wielu problemów.  Musieliśmy wyremontować wszystkie skrzynie biegów tylko raz – dodaje.

Nadszedł jednak czas na zmianę. Zaczyna się proces demontażu i odzyskania tego, co możliwe ze starych turbin.

Demontaż farmy wiatrowej

Zespół planuje rozbiórkę jednej farmy dziennie a cały proces ma zakończyć się już w kwietniu 2022 roku.

– Od początku marca codziennie będziemy pracować nad jedną turbiną wiatrową, aby jak najlepiej przygotować ją do łatwego demontażu. Najpierw wyłączymy turbinę, a następnie usuniemy z niej jak najwięcej śrub i kabli elektrycznych. Wszystkie turbiny zostaną wyłączone do kwietnia, a potem zdemontujemy poszczególne części turbin i umieścimy je na barkach – mówi o rozbiórce przybrzeżnej farmy Matthew Adam May, pracownik działu Construction Management w Vattenfall.

Po usunięciu wirnika z łopatkami turbiny, gondoli i wieży, most prowadzący do grobli również zostanie zdemontowany. Ostatecznie nad wodę będzie wystawała tylko niewielka część stalowego fundamentu (monopala).

Wszystkie części rozebranych turbin, mają zostać poddane recyklingowi, na tyle, na ile pozwalać będą możliwości. Jak ma wyglądać recykling turbin wiatrowych?

Recykling turbin wiatrowych

Turbiny z farmy wiatrowej Irene Vorrink są zbyt małe i zbyt stare, aby można je było ponownie wykorzystać w innym miejscu. Vattenfall ma jednak plan na recykling zużytych części.

– Wiele materiałów, od wieży po gondolę, jest stosunkowo łatwych do recyklingu, ponieważ składają się one ze stali, miedzi i innych metali, a także olejów i tworzyw sztucznych – tłumaczy Matthew Adam.

Recykling łopat turbin wiatrowych to skomplikowany proces, ale firma Vattenfall zobowiązała się, że będzie w stanie poddać je pełnemu recyklingowi do 2030 roku. Matthew twierdzi, że uda się osiągnąć ten cel także w przypadku 84 zdemontowanych łopat wiatrowych z farmy Irene Vorrink.

Prowadzimy dyskusję z paroma podmiotami, którym możemy zlecić przetworzenie wszystkich łopat na wysokiej jakości surowce do produkcji zupełnie nowych produktówdodaje Matthew.

Na rynek wprowadza się już także nowe typy łopat wiatrowych, które tworzone są z myślą o recyklingu. Nie wiemy jeszcze, które firmy zajmą się recyklingiem łopat z farmy Irene Vorrink. W Polsce ten obszar rynku rozwija się bardzo intensywnie.

Chcesz wiedzieć więcej o recyklingu turbin wiatrowych w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło: group.vattenfall.com (Clemens van Gessel), zdj. główne – Jorrit Lousberg

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.