Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zebra – pierwsze w 100% nadające się do recyklingu łopaty wiatrowe

nadające się do recyklingu łopaty wiatrowe

Zebra – pierwsze w 100% nadające się do recyklingu łopaty wiatrowe

Konsorcjum międzysektorowe ZEBRA ogłosiło przełomowy projekt. Spółki chcą wspólnie stworzyć pierwsze w 100% nadające się do recyklingu łopaty wiatrowe. Jak firmy zamierzają osiągnąć ten cel? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nadające się do recyklingu łopaty wiatrowe

Energia wiatrowa, zarówno na lądzie, jak i na morzu, odgrywa kluczową rolę w przejściu świata na bezemisyjne źródła energii. Teraz branża chce wypełnić lukę i stworzyć nadające się do recyklingu łopaty wiatrowe.

Projekt ZEBRA (Zero waste Blade ReseArch), którego celem jest stworzenie termoplastycznych łopat wiatrowych przeznaczonych do recyklingu, prowadzony jest przez francuskie centrum badawcze IRT Jules Verne. Projekt, który skupia przedsiębiorstwa przemysłowe i centra techniczne, został uruchomiony na okres 42 miesięcy, a jego budżet wynosi 18,5 mln €.

W kierunku nowych kompozytów 

Aby przyspieszyć przejście branży energetyki wiatrowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym, projekt ZEBRA odpowiada za każdy etap: od opracowania materiałów, przez produkcję łopat, po eksploatację i likwidację turbin wiatrowych, aż po recykling wycofanych z użycia łopat. 

  • Arkema opracowała Elium®, żywicę termoplastyczną, dobrze znaną ze swoich właściwości nadających się do recyklingu poprzez depolimeryzację lub rozpuszczanie.
  • Projekt skorzysta z wiedzy firmy CANOE na temat formułowania polimerów, opracowywania włókien węglowych i recyklingu. Firma CANOE opracowała niedawno innowacyjny proces recyklingu wzmocnionego włóknami akrylowego materiału kompozytowego.
  • LM Wind Power to firma projektująca i produkująca łopaty do turbin wiatrowych ( od1978 roku wyprodukowała ponad 228 000 łopat). Fabryka w Cherbourgu związana z projektem ZEBRA stworzyła największe wyprodukowane kiedykolwiek łopaty o długości 107 metrów.
  • Do konsorcjum dołączyła firma Owens Corning specjalizująca się w produkcji włókien szklanych i elementów kompozytowych.
  • Projekt wspomaga firma SUEZ, która wniesie swoją specjalistyczną wiedzę w zakresie ekoprojektowania materiałów i najlepszych technik recyklingu.
  • W skład konsorcjum wejdzie także firma ENGIE – operator farm wiatrowych. 

W ramach projektu ZEBRA, LM Wind Power zaprojektuje, przetworzy i wyprodukuje dwie prototypowe łopaty przy użyciu żywicy Arkema Elium®. Równolegle partnerzy projektu ZEBRA skoncentrują się na rozwoju i optymalizacji procesu produkcyjnego z wykorzystaniem automatyzacji w celu zmniejszenia zużycia energii i odpadów produkcyjnych.

Wspólny cel – recykling łopat wiatrowych

Partnerzy projektu zbadają także metody recyklingu materiałów użytych w prototypowych łopatach. Analiza pozwoli ocenić opłacalność środowiskową i ekonomiczną dalszego wykorzystania materiału termoplastycznego w przyszłych łopatach turbin wiatrowych.

Z niecierpliwością czekamy na przeprowadzenie konstruktywnych prac mających na celu poprawę wydajności i efektywności energetyki wiatrowej – stwierdził Céline Largeau , kierownik projektu ZEBRA, IRT Jules Verne.

– Zastosowanie żywicy Elium®, w połączeniu z optymalizacją procesu projektowania, produkcji i recyklingu, stanowi szansę na zmniejszenie kosztów, czasu produkcji i wpływu na środowisko. Cieszymy się, że możemy być partnerem wprowadzającym na rynek łopaty, które w pełni nadają się do recyklingu stwierdził Torben K. Jacobsen, starszy dyrektor ds. systemów zaawansowanych technologii, LM Wind Power.

Chcesz wiedzieć więcej o możliwościach recyklingu turbin i łopat wiatrowych w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło: zdj. główne lmwindpower.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.