Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Otwarcie gigafabryki Tesli pod Berlinem budzi obawy o środowisko

Otwarcie gigafabryki Tesli pod Berlinem budzi obawy o środowisko

Samochody amerykańskiej marki Tesla już zjeżdżają z niemieckiej taśmy w gigafabryce w Grünheide pod Berlinem. Niemieccy czołowi politycy i Elon Musk, założyciel firmy pojawili się na otwarciu. Otwarcie zakładu budzi jednak wśród wielu  wątpliwości.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Gigafabryka Tesli pod Berlinem

Budowa gigafabryki samochodów elektrycznych trwała dwa lata. Zakład mieści się w Grünheide pod Berlinem. 22 marca we wtorek odbyła się uroczysta inauguracja zakładu, zjawił się na niej dyrektor generalny Tesli Elon Musk, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, minister środowiska Axel Vogel,  premier Brandenburgii Dietmar Woidke i minister gospodarki Robert Habeck. W pierwszej europejskiej fabryce amerykańskiego producenta z linii produkcyjnej zjechały pierwsze modele Y. Samochód kosztuje ok. 64 tys. euro, jego zasięg wynosi ponad 500 km. Łącznie podczas otwarcia zakładu przekazano klientom 30 samochodów.

Fabryka samochodów elektrycznych w Brandenburgii (jednym z 16 krajów związkowych w Niemczech) będzie zatrudniać 12 tys. pracowników i ma docelowo produkować 500 tys. pojazdów rocznie. Niemieccy przedstawiciele oceniają to przedsięwzięcie jako kamień milowy na drodze do rozwoju elektromobilności. Robert Habeck stwierdził, że to Niemcy będą przewodzić na europejskim rynku EV.

Czy otwarcie nowej fabryki samochodów elektrycznych to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie odejścia od ropy? 

Nie wszyscy są za

Już podczas planowania budowy fabryki w 2019 roku pojawiały się sprzeciwy lokalnych społeczności oraz ekologów. Wynikały one z obaw o dostawy wody pitnej oraz o dziką przyrodę. W procesie budowy zakładu planowano wycinać kolejne obszary lasu, a proces ten nie ma nic wspólnego z ekologią – twierdziły lokalne grupy. Jednak jak stwierdziła Tesla, firma miała zamiar przesadzać drzewa pod okiem ekologów. Okazało się też, że na zalesionym terenie przeznaczonym pod budowę fabryki znajdują się zahibernowane węże.

Przedstawiciele grup zajmujących się ochroną środowiska obawiali się, że realizacja projektu Tesli wiąże się z wylesieniem, dużą szkodliwością dla natury i negatywnym wpływem na lokalne środowisko wodne. Jednak mimo sprzeciwów i złożeniu sprawy do sądu, przedstawiciele inicjatyw nie uzyskali przychylnej decyzji wymiaru sprawiedliwości. 

Inicjatywa obywatelska Grünheide nadal wyraża ​​obawy o ochronę środowiska i podtrzymuje, że samochody elektryczne Tesli nie są przyjazne dla klimatu.

Czytaj też: Jak Ukraina chroni swoją przyrodę?

źródło: onvista.de

fot. główna: Pixabay

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.