Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miejski fotobioreaktor – usuwa CO2 za pomocą alg

Miejski fotobioreaktor – usuwa CO2 za pomocą alg

Zazielenianie przestrzeni miejskiej nie zawsze jest możliwe przez różnego rodzaju ograniczenia przestrzenne. Serbscy naukowcy znaleźli na to sposób. Zespół Uniwersytetu w Belgradzie zaprojektował miejski fotobioreaktor. LIQUID3 wykorzystuje mikroalgi do fotosyntezy i usuwania CO2.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Siła alg w walce z zanieczyszczonym powietrzem

Za projektem stoi zespół z Instytutu Badań Multidyscyplinarnych. LIQUID3 to alternatywna zrównoważona koncepcja dla zazieleniania środowisk miejskich, które są ograniczone przestrzennie. To jeden ze sposobów na walkę ze smogiem, z którym Serbia ma problem od lat. Jego celem nie jest zastąpienie drzew, ale wypełnienie miejsc, w których nie ma możliwości ich zasadzenia.

Prototyp został umieszczony przed budynkiem belgradzkiej gminy Stari grad we wrześniu 2021 roku. Wygląda jak wielkie akwarium. Wykonany został z kilkucentymetrowego szkła i stalowej konstrukcji. Każde naczynie LIQUID3 mieści w sumie 600 litrów wody. Konserwacja systemu odbywa się raz w miesiącu i trwa 90 minut. W urządzeniu wykorzystana jest woda wodociągowa.

Jego pomysłodawcy mówią, że jest praktyczny, a dzięki niewielkim rozmiarom można go umieścić w praktycznie każdej przestrzeni między budynkami, ławkami czy drzewami.

Jak działa fotobioreaktor?

Fotobioreaktor wykorzystuje naturalne światło słoneczne do hodowli mikroorganizmów.

LIQUID3 to miejski fotobioreaktor, który wykorzystuje moc mikroalg do skutecznego usuwania CO2 i produkcji tlenu i biomasy. System LIQUID3 usuwa taką ilość CO2 jak jedno dorosłe drzewo lub trawnik o wielkości 200 m2 czytamy na fanpage’u instytutu.

Gdy powietrze przechodzi przez system zachodzi fotosynteza, mikroalgi wiążą dwutlenek węgla i wytwarzają tlen oraz biomasę. Naukowcy z Instytutu Badań Multidyscyplinarnych mówią, że te jednokomórkowe glony, które spotykamy w jeziorach, rzekach i stawach, są od 10 do 50 razy wydajniejsze w wiązaniu węgla w porównaniu z roślinami lądowymi.

Ponadto są znacznie trwalsze w porównaniu do drzew, mogą żyć w znacznie bardziej zanieczyszczonym środowisku niż miejskie, ale mogą również cierpieć z powodu innych gazów cieplarnianych.

Ważną korzyścią płynącą z fotobioreaktora oprócz uwalniania tlenu, oczyszczania powietrza i zazieleniania terenu, jest również produkcja biomasy. Może być ona stosowana jako nawóz organiczny np. w parkach.

Ekologia i użyteczność

Projekt dostał nagrodę Green Product Award Green Concept Award 2022. Jury konkursu doceniło przede wszystkim innowacyjne podejście do ekologicznego, bioreaktywnego projektowania.

LIQUID3 poza swoją ekologiczną funkcją stanowi jednocześnie przestrzeń dla interaktywnych reklam. Może służyć jako ławka. Posiada ładowarkę USB, a dzięki panelowi słonecznemu służy również jako oświetlenie uliczne w nocy.

Jego twórcy podkreślają także edukacyjną wartość. Wiele osób bowiem zatrzymuje się, by obejrzeć to nietypowe akwarium. Kiedy dowiadują się do czego służy często zaczynają rozmowy na temat zanieczyszczenia powietrza w kraju.

Zrównoważona przestrzeń miejska

To jeden z przykładów zrównoważonego projektowania, które coraz częściej wykorzystywane jest w przestrzeni miejskiej. Zielone dachy, pionowe lasy miejskie, ekologiczny beton. To projekty, które pomagają w zazielenieniu miast i tym samym w łagodzeniu zagrożenia zmianami klimatycznymi.

źródło: yankodesign.com, facebook.com/institutimsi, bbc.com

fot. Institut za multidisciplinarna istraživanja

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.