Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy węże przeszkodzą Tesli w budowie nowej fabryki koło Berlina?

gniewosz

Czy węże przeszkodzą Tesli w budowie nowej fabryki koło Berlina?

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk napotkał kolejną przeszkodę, która może opóźnić budowę nowej fabryki pojazdów elektrycznych w Niemczech. Decyzja o budowie projektu zapadła w 2019 roku i spotkała się już z protestami ekologów. Niedawno okazało się, że na zalesionym terenie przeznaczonym pod budowę fabryki znajdują się zahibernowane węże.

BANER MOBILEB1
Reklama

Fabryka Tesli ma produkować samochody elektryczne skrojone na miarę potrzeb Europejczyków. Budowa zakładu, który przewiduje wytwarzanie 10 000 pojazdów tygodniowo, będzie zakończona w 2021 roku. Jednak protesty i obawy ekologów mogą przedłużyć proces budowy. Jak podaje Reuters, niemiecki sąd zażądał od Tesli, aby zawiesiła wszystkie wyręby leśne na 300-hektarowym terenie Grünheide w Brandenburgii.

Landesumweltamt (przyp. red. Urząd Ochrony Środowiska) i Tesla będą konsultować tę kwestię. Muszą złożyć wnioski, a następnie ocenić i przedyskutować sytuację powiedział rzecznik prasowy sądu administracyjnego.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Sprzeciw ekologów

Według członków lokalnej grupy ekologicznej NABU, na terenie, który ma zostać pozbawiony drzew i roślinności, znajdują się zahibernowane węże, a szczególnie Gniewosz plamisty (Coronella Austriaca). Ekolodzy twierdzą, że prace budowlane na tym terenie zakłócą zimowy sen gadów. W procesie budowy zakładu planuje się wycinać kolejne obszary lasu, jednak jak twierdzi Tesla, firma ma zamiar przesadzać drzewa pod okiem ekologów.

tesla
Wizualizacja projektu fabryki

Ten apel ekologów nie jest pierwszym wyrazem obaw o faunę i florę w rejonie Berlin-Brandenburgia. Przedstawiciele grup obawiali się od dawna, że realizacja projektu Tesli wiąże się z wylesieniem, dużą szkodliwością dla natury i negatywnym wpływem na lokalne środowisko wodne. Jednak mimo sprzeciwów i złożeniu sprawy do sądu, przedstawiciele inicjatywy nie uzyskali przychylnej decyzji wymiaru sprawiedliwości. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
7UPXvc5znICHUduzBjCbxD6Gn9CnrWHSBVV4ODc4KLNNwBFpw5SjPffQvXejHHE35kf J0ETwkjgpL2kCWKcFqQg632wLlfmAtx ENM0wQCTWbdnr4sUe4n SW9Yd5RwGVDNCpPB
Mapa zalesionej okolicy Grünheide

Stanowisko Tesli

Oficjalne stanowisko dotyczące kwestii środowiskowych nie zmieniło się od początku roku:

Jesteśmy zaangażowani w ochronę środowiska nie tylko w pobliżu fabryki, ale i na większym obszarze Brandenburgii. Chcemy przesadzić trzykrotnie większą ilość drzew, niż ta, która rosła na terenie przeznaczonym na budowę. W przesadzanie drzew zaangażowaliśmy grupy ekologów, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty i dodano: – Pracujemy również nad zachowaniem jakości wody pitnej w regionie. Chcemy oszczędnie gospodarować zasobami wodnymi w fabryce, a w planach mamy również rozwiązania, które będą służyć lokalnej społeczności – czytamy w oświadczeniu.

Ogromna fabryka Tesli Berlin-Brandenburg ma według czołowego producenta elektrycznych aut być idealnym miejscem pracy – nowoczesnym i zrównoważonym. Tesla podaje na swojej stronie, że zakład jest umiejscowiony tuż przy zielonych terenach z rozbudowaną infrastrukturą drogową, kolejową i lotniczą (nieopodal znajduje się nowo wybudowane lotnisko) oraz z dostępem do dużej ilości ścieżek rowerowych. 

źródło: mashable.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.