Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Upały i pożary w Hiszpanii. Nawet 43°C, płonie kilka tysięcy hektarów lasów

Upały i pożary w Hiszpanii

Upały i pożary w Hiszpanii. Nawet 43°C, płonie kilka tysięcy hektarów lasów

Upały i pożary w Hiszpanii wracają w czerwcu 2022 roku. Kilka tysięcy hektarów lasów spłonęło podczas ostatniej doby na terenie Hiszpanii z powodu licznych pożarów, do których przyczyniły się utrzymujące się od kilku dni ponad 40-stopniowe upały.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Upały i pożary w Hiszpanii

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, w czwartkowe popołudnie 16 czerwca 2022 roku lasy płonęły w kilkunastu miejscach kraju, głównie na północy, we wspólnotach autonomicznych Katalonii, Nawarry, Asturii oraz w Galicji.

Najgroźniejszy pożar występuje od środy w prowincji Lerida, na północnym wschodzie, gdzie do czwartkowego wieczora spłonęło ponad 1300 hektarów lasów. W walce z żywiołem uczestniczy tam ponad 500 strażaków wspieranych przez żołnierzy oraz okoliczną ludność.

Ekstremalne zjawiska pogodowe a zmiany klimatu

Cytowane przez dziennik “La Vanguardia” kierownictwo katalońskiej straży pożarnej spodziewa się, że do piątku w prowincji Lerida może spłonąć łącznie 5000 hektarów kompleksów leśnych. Odnotowano też, że ogień w czwartek pojawił się w dwóch innych miejscach regionu.

Walkę z kataklizmem, jak podkreślają strażacy, utrudniają wysokie temperatury powietrza sięgające w kilku wspólnotach autonomicznych 40 stopni Celsjusza. Upały w Hiszpanii mają nasilić się w piątek, a słupek rtęci może pokazać tam nawet 43 C.

W 2020 roku Europa otrzymała najwięcej godzin słonecznych od początku pomiarów satelitarnych w 1983 roku To znak szybko zmieniającego się klimatu na kontynencie. Cieplejszy i suchszy klimat wpływa na częstotliwość pożarów. Stosunkowo niewielkie zmiany temperatur mogą prowadzić do ich wybuchu w większych ilościach.

Naukowcy od dawna ostrzegali, że w suchszym, gorętszym klimacie ekstremalne warunki pogodowe będą częstsze, prowadząc do ogromnych szkód. Kraje rozwijające się i małe kraje wyspiarskie najbardziej ucierpiały w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych. W ostatnich latach kraje rozwinięte również konsekwentnie znoszą te skutki.

Na globalne zmiany klimatu ma wpływ emisja gazów cieplarnianych, która podnosi średnią temperaturę na naszej planecie. Dlatego konieczna jest zmiana konwencjonalnych źródeł energii, które wykorzystują procesy spalania węgla na odnawialne i niskoemisyjne OZE.

Więcej o skutkach globalnego ocieplenia:

źródło: naukawpolsce.pl, zdj.główne – copernicus.eu/pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.