Elvira & Marcos House: minimalistyczny design, energooszczędność i energia geotermalna

Elvira & Marcos House to dom zaprojektowany przez biuro projektowe Pepe Gascón Arquitectura z Barcelony, który łączy w sobie minimalistyczny design oraz energooszczędne rozwiązania. Budynek wyróżniają wysokie, wąskie okna oraz biała elewacja kontrastująca z otaczającą go zielenią. Całość wyposażona jest w system pozyskiwania energii geotermalnej.

Naturgy rozpoczyna projekty fotowoltaiczne w Hiszpanii

Hiszpański koncern energetyczny i gazowniczy Naturgy rozpoczął prace budowlane przy dwóch farmach fotowoltaicznych o mocy 50 MW każda. Znajdują się one w Porzuna niedaleko Ciudad Real, w południowym regionie Kastylii-La Manchy w Hiszpanii. Projekty te są częścią nowych mocy zabezpieczonych przez hiszpański rząd w ramach tegorocznej, lipcowej aukcji OZE. W aukcji tej nabyto 250 MW mocy fotowoltaicznych.

Na Wyspach Kanaryjskich zainstalowano samomontującą morską turbinę wiatrową

Instalacja składa się z pływającej platformy, wzmocnionej na miejscu za pomocą kotwic, i trzech segmentów wieży. Te elementy są wykonane z betonu. Cały zespół, wraz z łopatami generatora, został zmontowany na lądzie, a następnie był holowany przez szesnaście mil morskich w stronę docelowego punktu Plocan – Platformy Oceanicznej Wysp Kanaryjskich. Na stronie CORDIS wskazano, że „teleskopowa konfiguracja wieży została zaprojektowana w taki sposób, aby obniżyć środek ciężkości jednostki, dzięki czemu platforma służy za samostateczną barkę pływającą, umożliwiającą załodze przedmontaż całego systemu w strefie przybrzeżnej”.