Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmiany klimatu: w 2021 roku Europa doświadczyła najcieplejszego lata w historii, wielkich powodzi i suszy

Zmiany klimatu: w 2021 roku Europa doświadczyła najcieplejszego lata w historii, wielkich powodzi i suszy

Copernicus Climate Change Service publikuje coroczny europejski raport o stanie klimatu, w którym analizuje zmiany klimatyczne w 2021 roku zachodzące w Europie i na świecie. Raport przedstawia również długoterminowe prognozy oraz trendy w zakresie kluczowych wskaźników zmian klimatu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zmiany klimatu w Europie

Wg. badań Copernicus, Europa doświadczyła w ubiegłym roku najcieplejszego lata w historii. Temperatura była wyższa o 1,0°C powyżej średniej z lat 1991-2020.

Region śródziemnomorski doświadczył intensywnej i długotrwałej fali upałów w lipcu i sierpniu. Rekordy wysokości temperatur zostały pobite we Włoszech oraz w Hiszpanii, przy czym temperatura zanotowana we Włoszech stanowi tymczasowy rekord maksymalnej temperatury dobowej dla Europy. W kilku krajach, w tym w Turcji, Grecji i Włoszech, wybuchły intensywne pożary. Całkowita powierzchnia zniszczona w wyniku pożarów w lipcu i sierpniu w regionie śródziemnomorskim przekroczyła 800 000 ha.

zmiany klimatu
Średnia globalna temperatura przy powierzchni ziemi dla wyśrodkowanych 60-miesięcznych okresów, w odniesieniu do średniej z lat 1991-2020 (lewa oś) i jako wzrost powyżej poziomu z lat 1850-1900 (prawa oś), według sześciu zestawów danych. Źródło: Copernicus

Jednocześnie rekordowe opady deszczu przyczyniły się do dużych powodzi w Europie Zachodniej. 

Rekordowe powodzie

Wiosna w Europie była chłodniejsza niż zazwyczaj. W niektórych częściach Europy obserwowano wczesne nadejście wiosny, po którym nastąpiły późne przymrozki. Miało to wpływ na rolnictwo. Z kolei lato przyniosło rekordowe temperatury, a także silne i długotrwałe fale upałów oraz duże powodzie, szczególnie w lipcu.

Spowodowały one znaczne zniszczenia w niektórych częściach Europy, w tym w Belgii, Niemczech oraz w krajach sąsiednich. Wolno poruszający się układ niskiego ciśnienia przemieszczał się nad Europą, ściągając wilgotne powietrze znad niezwykle ciepłego Morza Bałtyckiego.

W dniu 14 lipca 2021 roku w regionie dotkniętym klęską zaobserwowano rekordowe opady deszczu, a powstały w ich wyniku zrzut wody do rzek w części zlewni Mozy i Renu również uznano za najwyższy w historii sięgającej 1991 roku. Nasycone gleby przed wystąpieniem zjawiska oraz rekordowe opady deszczu to czynniki, które przyczyniły się do ekstremalnego charakteru tego zdarzenia.

Chcesz wiedzieć więcej o zmianach klimatu? Zobacz artykuł:

źródło: mat. prasowe, zdj. główne – USGS/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.