Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Diabelskie pożary trawią południe Włoch! Nadchodzi „Lucyfer” i temperatury nawet do 50°C

Diabelskie pożary trawią południe Włoch! Nadchodzi „Lucyfer” i temperatury nawet do 50°C

Fala upałów przetacza się w tym tygodniu przez Włochy, podsycając pożary na południu kraju, zwłaszcza na Sycylii i w Kalabrii. 11 sierpnia w Syrakuzach na Sycylii padł nowy europejski rekord – 48,8°C. Zagrożony jest park przyrodniczy wpisany na listę UNESCO. Częste i ekstremalne zjawiska pogodowe to jeden ze skutków zmian klimatu.

B1
Reklama

„Lucyfer” nadchodzi, a wraz z nim pożary i rekordy temperatur

Antycyklon, nazwany przez włoskie media „Lucyferem”, to potężna fala upałów, która nadciąga nad Włochy z Afryki. Przewiduje się, że potrwa ona co najmniej do 15 sierpnia, jednak nie oznacza to koniec upalnego lata na południu Europy.

W środę (11.08.2021) temperatura w Syrakuzach na Sycylii osiągnęła 48,8 stopni Celsjusza, czyli nowy europejski rekord wszech czasów. W związku z falami gorąca, Departament Ochrony Cywilnej (Dipartimento della Protezione Civile) wydał specjalny komunikat ostrzegający przed zwiększonym ryzykiem pożarów.

Reklama

Włochy: 300 interwencji w 12 godzin

Tylko w ciągu ostatnich 12 godzin (11.08.2021) strażacy w regionie Sycylii i Kalabrii interweniowali aż 300 razy. Tak wygląda akcja gaśnicza włoskich służb:

Stan wyjątkowy na Sycylii, skarby UNESCO zagrożone

Pasmo górskie Madonie, w pobliżu stolicy Sycylii – Palermo, od kilku dni trawione jest przez płomienie. Pożary niszczą uprawy, domy i budynki przemysłowe.

Gubernator Sycylii Nello Musumeci wezwał do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Z Rzymu, aby spotkać się z lokalnymi burmistrzami, przybył w środę minister rolnictwa Stefano Patuanelli.

Z kolei w Kalabrii pożary zagroziły pasmu górskiemu Aspromonte, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na swoje wyjątkowe znaczenie geologiczne.

Pożary we Włoszech a zmiany klimatu

Wiceszef ekologicznej organizacji pozarządowej WWF we Włoszech, Dante Caserta, wezwał do zmobilizowania działań, w tym o wsparcie gaśnicze z powietrza.

Należy ugasić płomienie, albo będzie za późno i na zawsze stracimy bezcenne dziedzictwopowiedział Caserta.

W ostatnich tygodniach we Włoszech odnotowano tysiące pożarów, z których jeden na zachodzie Sardynii spustoszył prawie 20 000 hektarów ziemi. To jeden z najgorszych pożarów we Włoszech od dziesięcioleci.

Chociaż ekstremalne zjawiska pogodowe istniały od zawsze, a Włochom nie są obce intensywne upały, eksperci twierdzą, że kryzys klimatyczny sprawia, że fale upałów są coraz częstsze i bardziej niebezpieczne.

Jak pokazują dane UE, tegoroczny sezon pożarów jest znacznie bardziej niszczycielski niż średnia z poprzednich lat.

Źródła: thelocal.it, Twitter.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.