Codzienny raport smogowy – 30.07.

Powietrze lekko się pogorszyło, co jest odczuwalne szczególnie w Warszawie czy Łodzi. W kilku miejscach czujniki pokazały bardzo wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 – ul. Wyzwolenia w Gdańsku, Zgierz, ul. Kordiana w Warszawie – tu jakość powietrza jest zła. Czeka nas kolejny upalny dzień, obowiązują ostrzeżenia dla 15 województw przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Uważajcie!

Jak pomagać zwierzętom w czasie upałów?

Gorące temperatury i okresy bezdeszczowe doskwierają nie tylko człowiekowi (czy ogrodowej zieleni), ale także naszym czworonogom i dzikiej faunie. Warto pomagać im na różne sposoby, bez względu na to, czy mieszkamy w dużym mieście, czy mamy własny kąt na wsi. Jak to robić właściwie?

Codzienny raport smogowy – 26.07.

Piątek wita nas dobrym powietrzem. Południe polski na mapie lekko się zażółciło, ale nie ma powodów do obaw, nie jest źle. Przez Europę Zachodnią przechodzi fala upałów. W kolejnych państwach padają rekordy temperatury, wczoraj w Niemczech w powiecie Emsland w Dolnej Saksonii padł rekord 42 stopni Celsjusza! Dziś większym zagrożeniem niż smog mogą być upały, oraz towarzyszące im burze z gradem. Uważajcie!

Codzienny raport smogowy – 3.07.

W całej Polsce czysto, aktualne poziomy stężenia pyłów zawieszonych nam nie zagrażają. Ostatnie, czerwcowe upały mocno dały nam się we znaki. Padł rekord miesięcznej temperatury. W stacji Radzyń w Lubuskiem 26 czerwca o godz. 15:20 zanotowano 38,2 stopnie Celsjusza, poprzedni rekord padł 19 lat temu i wynosił 37,2°C. Rekorodowo wysokie temperatury odnotowano również w Tatrach – 1 lipca na Kasprowym termometry wskazały 24,4°C, poprzedni rekord padł w 1957 i wynosił 23°C.

Codzienny raport smogowy – 30.06.

Utrzymuje się bardzo dobra jakość powietrza w całej Polsce. I oby tak dalej! Zapowiada się gorąca niedziela. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia (trzeciego, czyli najwyższego stopnia) dla woj. lubuskiego i wojewódzkiego przed upałami – tam temperatura może sięgnąć nawet 36 stopni Celsjusza. Pijcie dużo wody i chrońcie się w cieniu. Dobrego dnia!

Codzienny raport smogowy – 12.06.

Środa wita dobrym powietrzem, dziś nie ma powodów do obaw o płuca. Upały nie odpuszczają, temperatura odczuwalna w słońcu może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza. Według synoptyków, czerwiec może być najcieplejszym miesiącem lata. Uważajcie! Dziś od rana, w całym kraju policja prowadzi akcję “SMOG”. Funkcjonariusze sprawdzają emisję spalin do atmosfery oraz stan techniczny pojazdów. Przeszliście już podobną kontrolę?