Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przerażają cię fale upałów i 37°C w czerwcu? To może być najchłodniejsze lato reszty twojego życia

Przerażają cię fale upałów i 37°C w czerwcu? To może być najchłodniejsze lato reszty twojego życia

30. czerwca temperatury w niektórych częściach kraju wyniosły 37°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada kolejne fale upałów, a także intensywne burze, które mogą doprowadzić do powodzi. Klimatolodzy ostrzegają, że to dopiero początek. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

IMGW: 30.06 temperatura może osiągnąć nawet 37°C

Tropikalne upały nie opuszczają Polski. 30. czerwca termometry na południu polski mogą pokazać aż 37°C, ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Większości kraju zagrażają upały co najmniej drugiego stopnia, czyli przekraczające 30°C. 

SoQQRKDG hNdX ASCaLJT99mbSBoGdRBFn3uKnsySfXoKgPqpcG pE9eHSr6trQKNGZS6XxkVmh72pPuhzS6 A 7siZRVaE8w Ft6a0PQi8dh3 skLrYrEahkVVfolLlEAE0Ht3UzoVVWn4JT0c
Zagrożenie związane z falą upałów w Polsce w dn. 30.06/ źródło: IMGW

Już od tygodnia odczuwamy w Polsce upał. Miejscami temperatura wzrastała w ciągu dnia do 34°C, 35°C, a w nocy nie spadała poniżej 18°C, 20°C. Wczoraj i ostatniej nocy przez Polskę przemieszczał się z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny, stąd dzisiaj na zachodzie obserwujemy niższą temperaturę. Jednak skomplikowana sytuacja baryczna sprawia, że ta chłodniejsza masa powietrza nie zostanie u nas na dłużej i już zaczyna się ponowna adwekcja gorącego i bardzo wilgotnego powietrza znad południowej Europy i Morza Śródziemnego. Spowoduje to, że jutro i w piątek na południowym wschodzie kraju temperatura może sięgnąć nawet 37°C, a obszar gdzie przekroczy ona 30°C obejmie niemal cały kraj informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w komunikacie na stronie internetowej

Kolejne dni mogą przynieść jeszcze większą temperaturę, ale dodatkowo będą jej towarzyszyć gwałtowne burze z gradem, silnym wiatrem i intensywnymi opadami, które mogą doprowadzić do powodzi w wielu miejscach w kraju, szczególnie w miastach. 

Fale upałów największym zagrożeniem dla życia ludzi 

Najbardziej odczuwalnym aktualnie zjawiskiem w związku z globalnym ociepleniem są wczesne fale upałów, które w Indiach i Pakistanie zaczęły się już w marcu. W czerwcu wysokie temperatury dotarły do Europy. 

Wpływ na zdrowie jest zazwyczaj większy w okresie wczesnych fal upałów niż późniejszym latem, kiedy ciało jest już przystosowane [do wysokich temperatur – przyp. red] – wyjaśnił Friederike Otto, starszy wykładowca instytutu badawczego Grantham Institute for Climate Change and the Environment.  

Warto mieć na uwadzę, że fale upałów mają też wiele pośrednich skutków. Wysokie temperatury, które dotknęły w pierwszym kwartale roku Indie, zniszczyły wiele upraw pszenicy. To zmusiło rząd do podjęcia decyzji o zakazie eksportu tego zboża. 

Jak definiować fale upałów w czasach kryzysu klimatycznego? 

Świadomość na temat zagrożeń jakie stwarzają upały nadal jest bardzo niska. Friderike Otto podkreśla, że wiele krajów afrykańskich nie ma żadnej definicji fal upałów ani odpowiedniego systemu monitoringu i raportowania temperatur, które przekraczają normę. 

Kilka dni temu Sewilla jako pierwsze miasto na świecie dokładnie stworzyło skalę dla fal upałów, aby lepiej uświadamiać o nich mieszkańców. To jedno z najgorętszych miejsc w Hiszpanii, gdzie ryzyko wysokich temperatur zwiększyło się dwukrotnie w stosunku do poprzednich dekad. W ubiegłym miesiącu Sewilla odnotowała najwyższe temperatury od 58 lat w tym okresie roku. 

System, który wdrożyło miasto ma opierać się na algorytmie, który z wyprzedzeniem będzie informować mieszkańców o kategorii upałów pod względem potencjalnego wpływu na zdrowie i życie ludzi. 

Klimatolodzy ostrzegają – to dopiero początek

2022 rok zdążył już nas zaskoczyć. Ekstremalne powodzie, przerażające pożary, siejące spustoszenie huragany i rekordowo wczesne fale upałów to dopiero początek. Klimatolodzy ostrzegają, że ilość takich zjawisk pogodowych będzie rosła wraz z wiekszymi temperaturami powierzchni ziemi i zmieniającym się klimatem.

Od połowy XIX wieku człowiek doprowadził do ogrzania planety o 1.1°C, a to nie koniec. Według ekspertów Met Office są coraz większe szanse, że próg 1,5°C przekroczymy w ciągu 5 lat. Prawdopodobieństwo, że w tym czasu padną kolejne rekordy temperatur wynosi aż 93%:

Źródła: IMGW, Wired  

Fot. główne: Canva/IMGW

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.