Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Klimatyczne paski. Pokazują, jak bardzo przegrzaliśmy planetę

Klimatyczne paski. Pokazują, jak bardzo przegrzaliśmy planetę

Od 1850 roku ogrzaliśmy Ziemię o ponad 1,1°C. Skalę zmian klimatu na ziemi pokazują klimatyczne paski. To wizualizacje stworzone przez profesora Eda Hawkinsa z University of Reading. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Klimatyczne paski – co oznaczają

Klimatyczne paski to prosta wizualizacja obrazująca zmiany klimatu i związany z nimi wzrost temperatury na Ziemi. Nie ma na nich osi czasu czy legendy. Mają przemówić do nas obrazem i przykuć uwagę każdego, kto w pośpiechu scrolluje media społecznościowe. Opracował je profesor Ed Hawkins z Uniwersytetu Reading w Anglii.

Widoczne na wizualizacjach paski to kolejny rok, a ich kolor wskazuje na odnotowane wówczas odchylenie od średniej temperatury. Widoczne na wizualizacjach paski to kolejny rok, a ich kolor wskazuje na odnotowane wówczas odchylenie od średniej temperatury. Niebieskie oznaczają lata ze średnią temperaturą niższą niż przeciętna z lat 1971-2000, a czerwone – wyższą. Im ciemniejszy kolor paska, tym bardziej średnia temperatura odbiegała od średniej. Paski białe oznaczają temperaturę zbliżoną do średniej. Obrazki czytamy od lewej do prawej.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Paski klimatyczne dla Polski zaczynają się od 1901 roku. W przypadku danych dla całego świata od 1850 roku.

Dane na podstawie których przygotowywana jest wizualizacja pochodzą z baz danych pomiarowych z całego świata oraz z krajowych służb meteorologicznych.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Co z klimatem w Polsce?

Zmiany zachodzące w naszym kraju nie odbiegają od tego, co dzieje się w innych częściach świata. W 2019, a później w 2020 odnotowano najcieplejszy rok w dziejach meteorologii. Średnia temperatura w skali całego kraju wzrosła o 2°C w stosunku do normy.

EUROPE Poland 1901 2021 BK
Wizualizacja dla Polski, 1901-2021, Ed Hawkins (University of Reading), źródło: Show Your Stripes

Po co to wszystko?

Pod wpływem działalności człowieka Ziemia ogrzewa się coraz bardziej. Od 1850 roku ogrzaliśmy ją o ponad 1,1°C. A z obserwacji naukowców wynika, że to nie koniec. IPCC mówi o globalnym średnim wzroście temperatury nawet o 4°C.  Dlatego Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu w swoich raportach analizuje obecną sytuację, ale także przygotowuje konkretne wskazówki, co powinniśmy robić, aby ograniczać emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Jeżeli nie wprowadzimy rozwiązań proponowanych przez naukowców czy opisanych w raporcie IPCC, przyszłe pokolenia dobitnie odczują skutki zmiany klimatu. Już teraz doświadczamy coraz bardziej destrukcyjnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenia się mórz, topnienia lodu morskiego, utraty siedlisk i innych poważnych skutków zmieniającego się klimatu w znacznie szybszym tempie, niż społeczności są w stanie się do nich przystosować. Fakt, że nie działamy wystarczająco szybko, aby zapobiec znacznie gorszym skutkom, jest rozczarowującą wiadomościąpowiedział w rozmowie ze światem OZE Daniel Zavala-Araiza, ekspert w dziedzinie energetyki, zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, współpracujący z Environmental Defense Fund Europe. 

Aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych konieczna jest zmiana konwencjonalnych źródeł energii, które wykorzystują procesy spalania węgla na odnawialne i niskoemisyjne OZE. W tym temacie duża rola każdego z nas, ale przede wszystkim rządów, polityków i biznesu.

Pokaż swoje paski!

21 czerwca na całym świecie odbywa się akcja wymyślona przez profesora Eda Hawkinsa. W tym dniu naukowcy, media, prezenterzy pogody pokazują tę wizualizację, aby pokazać szerszemu gronu, jak zmienia się klimat na Ziemi.

źródło: obserwator.imgw.pl, naukaoklimacie.pl, Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu

fot. główne Klimatyczne paski, świat, 1850-2021, Ed Hawkins (University of Reading), Show Your Stripes

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.