Klimatyczne paski. Pokazują, jak bardzo przegrzaliśmy planetę

Klimatyczne paski. Pokazują, jak bardzo przegrzaliśmy planetę

Od 1850 roku ogrzaliśmy Ziemię o ponad 1,1°C. Skalę zmian klimatu na ziemi pokazują klimatyczne paski. To wizualizacje stworzone przez profesora Eda Hawkinsa z University of Reading. 

Podcast

Klimatyczne paski – co oznaczają

Klimatyczne paski to prosta wizualizacja obrazująca zmiany klimatu i związany z nimi wzrost temperatury na Ziemi. Nie ma na nich osi czasu czy legendy. Mają przemówić do nas obrazem i przykuć uwagę każdego, kto w pośpiechu scrolluje media społecznościowe. Opracował je profesor Ed Hawkins z Uniwersytetu Reading w Anglii.

Widoczne na wizualizacjach paski to kolejny rok, a ich kolor wskazuje na odnotowane wówczas odchylenie od średniej temperatury. Widoczne na wizualizacjach paski to kolejny rok, a ich kolor wskazuje na odnotowane wówczas odchylenie od średniej temperatury. Niebieskie oznaczają lata ze średnią temperaturą niższą niż przeciętna z lat 1971-2000, a czerwone – wyższą. Im ciemniejszy kolor paska, tym bardziej średnia temperatura odbiegała od średniej. Paski białe oznaczają temperaturę zbliżoną do średniej. Obrazki czytamy od lewej do prawej.

Paski klimatyczne dla Polski zaczynają się od 1901 roku. W przypadku danych dla całego świata od 1850 roku.

Dane na podstawie których przygotowywana jest wizualizacja pochodzą z baz danych pomiarowych z całego świata oraz z krajowych służb meteorologicznych.

Co z klimatem w Polsce?

Zmiany zachodzące w naszym kraju nie odbiegają od tego, co dzieje się w innych częściach świata. W 2019, a później w 2020 odnotowano najcieplejszy rok w dziejach meteorologii. Średnia temperatura w skali całego kraju wzrosła o 2°C w stosunku do normy.

EUROPE Poland 1901 2021 BK
Wizualizacja dla Polski, 1901-2021, Ed Hawkins (University of Reading), źródło: Show Your Stripes

Po co to wszystko?

Pod wpływem działalności człowieka Ziemia ogrzewa się coraz bardziej. Od 1850 roku ogrzaliśmy ją o ponad 1,1°C. A z obserwacji naukowców wynika, że to nie koniec. IPCC mówi o globalnym średnim wzroście temperatury nawet o 4°C.  Dlatego Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu w swoich raportach analizuje obecną sytuację, ale także przygotowuje konkretne wskazówki, co powinniśmy robić, aby ograniczać emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Jeżeli nie wprowadzimy rozwiązań proponowanych przez naukowców czy opisanych w raporcie IPCC, przyszłe pokolenia dobitnie odczują skutki zmiany klimatu. Już teraz doświadczamy coraz bardziej destrukcyjnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenia się mórz, topnienia lodu morskiego, utraty siedlisk i innych poważnych skutków zmieniającego się klimatu w znacznie szybszym tempie, niż społeczności są w stanie się do nich przystosować. Fakt, że nie działamy wystarczająco szybko, aby zapobiec znacznie gorszym skutkom, jest rozczarowującą wiadomościąpowiedział w rozmowie ze światem OZE Daniel Zavala-Araiza, ekspert w dziedzinie energetyki, zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, współpracujący z Environmental Defense Fund Europe. 

Aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych konieczna jest zmiana konwencjonalnych źródeł energii, które wykorzystują procesy spalania węgla na odnawialne i niskoemisyjne OZE. W tym temacie duża rola każdego z nas, ale przede wszystkim rządów, polityków i biznesu.

Pokaż swoje paski!

21 czerwca na całym świecie odbywa się akcja wymyślona przez profesora Eda Hawkinsa. W tym dniu naukowcy, media, prezenterzy pogody pokazują tę wizualizację, aby pokazać szerszemu gronu, jak zmienia się klimat na Ziemi.

źródło: obserwator.imgw.pl, naukaoklimacie.pl, Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu

fot. główne Klimatyczne paski, świat, 1850-2021, Ed Hawkins (University of Reading), Show Your Stripes

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.