Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie ciężarówka na wodór

Największa na świecie ciężarówka na wodór

Największa na świecie ciężarówka na wodór

Firma Anglo American przedstawiła prototyp jednej z największej ekologicznych maszyn. Największa na świecie ciężarówka na wodór służy w kopalni Mogalakwena w RPA.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Największa na świecie ciężarówka na wodór

Największa na świecie ciężarówka na wodór ma moc 2 MW, może przewozić 290 ton ładunku i nie emituje dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Zielony, czyli ekologiczny wodór służący do zasilania ciężarówek jest w całości produkowany na terenie kopalni przy pomocy elektrowni słonecznej. Kompleks do produkcji, magazynowania i tankowania wodoru w Mogalakwena zawiera największy w Afryce elektrolizer.

Górnicza firma Anglo American chce osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku.

Górnictwo mniej szkodliwe dla środowiska

Górnictwo jest odpowiedzialne nawet aż za 7% światowej emisji gazów cieplarnianych, dlatego tak ważna jest zmiana w podejściu do transportu w tym sektorze gospodarki.

W ciągu najbliższych kilku lat przewidujemy przekształcenie lub wymianę naszej obecnej floty ciężarówek z silnikami wysokoprężnymi na ten bezemisyjny system transportowy, zasilany ekologicznym wodorem. Jeśli ten pilotaż się powiedzie, będziemy mogli usunąć do 80% emisji oleju napędowego w naszych kopalniach odkrywkowych, wprowadzając tę ​​technologię do naszej globalnej flotyDuncan Wanblad, dyrektor naczelny Anglo American.

Wodór jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny. Zielony wodór można wytwarzać w sposób zrównoważony dla środowiska, wykorzystując energię słoneczną do jego ekstrakcji z wody. Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc więc w znacznie mniejszym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych, lub jako zwykłe paliwo użyteczne w procesach spalania.

źródło: angloamerican.com, mckinsey.com, zdj. główne – flickr.com/photos/angloamerican

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.