Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Węgiel już 5 razy droższy. Rachunki mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Rząd zapowiada dopłaty

Węgiel już 5 razy droższy. Rachunki mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Rząd zapowiada dopłaty

Importowany węgiel jest już 5 razy droższy niż na początku roku. Nie ma wątpliwości, że istotnie wpłynie to na ceny rachunków osób, które korzystają z systemowego ciepła. Tymczasem rząd zapowiada dopłaty do węgla dla odbiorców indywidualnych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Węgiel już 5 razy droższy niż na początku roku 

Producenci ciepła mierzą się z coraz większymi cenami węgla. W pierwszym kwartale tego roku węgiel podrożał o 26%, m. in. w związku z kryzysem energetycznym spowodowanym przez inwazję Rosji na Ukrainę. Na początku kwietnia UE ogłosiła embargo na import tego surowca z Rosji, który zaspokajał znaczną część energetycznego zapotrzebowania unijnych krajów. 

Aktualnie importowany węgiel kosztuje około 60zł za GJ, czyli jest aż 5 razy droższy w porównaniu do początku 2022 roku. Z kolei za ten, który pochodzi z polskich kopalni trzeba zapłacić 2,5 razy więcej. 

Chociaż krajowy węgiel jest znacznie tańszy, nie jest on w stanie pokryć potrzeb energetycznych kraju. Według szacunków Polska Grupa Górnicza oraz Węglokoks zapewniają 2,1 mln ton węgla, czyli nieco ponad 40% tego, co zużywają polskie ciepłownie. W związku z tym import drogiego węgla spoza kraju jest nieunikniony. Jak wpłynie to na rachunki w najbliższym sezonie grzewczym?

Ile wyniesie cena węgla dla gospodarstw domowych ? 

23. czerwca Sejm przyjął ustawę, która ma wpłynąć na stabilizację kosztów węgla dla indywidualnych odbiorców. Rząd zapowiedział niską, stałą cenę dla gospodarstw domowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. 

Według danych GUS, w 2020 roku import węgla dla odbiorców indywidualnych wyniósł 7,1 mln ton, a aż 87,7% z tego pokrył węgiel przywieziony z Rosji. W związku z tym, po zablokowaniu dostaw węgla z Federacji Rosyjskiej, rząd polski ogłosił projekt zakładający utworzenie gwarantowanej ceny węgla dla drobnych odbiorców. 

Naszym priorytetem jest zapewnienie Polakom węgla w odpowiedniej cenie. Dzięki nowym przepisom odbiorcy indywidualni będą mieli możliwość nabycia go po gwarantowanej ustawowo cenie. To realne wsparcie dla naszych obywateli i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego krajupodkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że cena węgla dla wszystkich odbiorców indywidualnych nie może przekroczyć 996,60 zł brutto na 3 tony węgla. Obecnie cena za tonę węgla waha się w granicach 2500 do 3000 zł. Dodatkowo mogą oni złożyć wniosek o dodatek osłonowy w wysokości 1400 zł, które można składać do 31 października 2022 roku. 

Ze wsparcia może skorzystać każdy, kto udokumentuje wykorzystywane przez gospodarstwo domowe źródło ogrzewania zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na realizację programu rząd przewidział 3 mld złotych, co wystarczy na dopłatę tylko dla 1,33 mln gospodarstw domowych. 

Rachunki za ciepło mogą wzrosnąć o kilkaset procent  

W związku z dynamicznie rosnącą ceną węgla, Polacy, którzy korzystają z systemowego ciepła powinni spodziewać się znaczących podwyżek opłat za ogrzewanie najbliższej zimy.  

Ceny ciepła systemowego muszą wzrosnąć, skoro tak istotnie wzrosły koszty zakupu węgla wyjaśnia Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Myślę, że podwyżki cen ciepła będą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset procent. 

Sytuacja jest bardzo poważna. Kluczowe jest zapewnienie na poziomie rządowym gwarancji kredytowych, dzięki którym ciepłownie będą mogły kupić węgiel, nawet ten kilkukrotnie droższy i zabezpieczyć sobie w ten sposób paliwo na sezon zimowydodaje.

Źródło: gov.pl, Business Insider

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.