Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy ocieplenie klimatu o 1,5°C osiągniemy już w 2026? Szanse są coraz większe

Czy ocieplenie klimatu o 1,5°C osiągniemy już w 2026? Szanse są coraz większe

Ocieplenie klimatu może przekroczyć próg 1,5°C, zanim będziemy na to gotowi. Według Met Office prawdopodobieństwo osiągnięcia krytycznego punktu wzrosło o 30% od 2020 roku. Co to oznacza? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ocieplenie klimatu o 1,5°C możliwe już w 2026 roku 

Predykcje modeli klimatycznych przygotowanych dla ONZ przez Met Office, narodowego serwisu meteorologicznego Zjednoczonego Królestwa, podają, że prawdopodobieństwo ocieplenia klimatu o 1,5°C względem epoki preindustrialnej w ciągu najbliższych 5 lat zwiększyło się do 48%. Jeszcze w roku 2020 zakładano jedynie 20% szans. 

To nie jest magiczny próg, a rzeczy nie zmienią się nagle powiedział Leon Hermanson, członek zespołu odpowiedzialnego za opracowanie raportu.Jednorazowe przekroczenie nic nie znaczy, poza tym, że zbliżamy się do krytycznego momentu i musimy podwoić wysiłki, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla wraz ze spalaniem paliw kopalnych. 

W ciągu najbliższych lat padnie historyczny rekord temperatury

Model zakłada również, że w ciągu najbliższych 5 lat padnie historyczny rekord globalnej temperatury. W tym wypadku prawdopodobieństwo wynosi aż 93%. Do tej pory najcieplejszy w historii był rok 2016. Wtedy średnia temperatura na ziemi była o 1.1°C wyższa niż w czasach preindustrialnych. 

Ru2VbfELAe4UJDxGWU4j yOs3UCJweNR2X77OjGZt6rSDEPlJ aaOJEzYPcUSDGfmwgyF8FSYkE lEjoy95804T6
Ocieplenie temperatury na Ziemi od czasów preindustrialnych do 2021 roku/ źródło: showyourstripes.info

Wraz z tym wzrasta prawdopodobieństwo kolejnych rekordów katastrof klimatycznych – topnienia pokryw lodowych, podwyższania poziomu wód, fal upałów, susz, pożarów i powodzi.  

Dlaczego prawdopodobieństwo krytycznego ocieplenia klimatu zwiększy się w najbliższych latach? 

Cele paryskiego porozumienia klimatycznego coraz bardziej nieosiągalne

Porozumienie paryskie z 2016 roku zobligowało 195 krajów świata m.in. do przygotowania i wdrażania scenariuszy redukcji emisji gazów cieplarnianych, które pozwoli na zatrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 2°C, a docelowo do 1,5°C. 

Jednak z roku na rok liczba antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych zwiększa się, rutynowo bijąc rekordy. Pomimo wielu rozmów i deklaracji, podejmowane wysiłki nie są wystarczające, aby zatrzymać wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Chociaż raporty IPCC od lat ostrzegają przed konsekwencjami zmian klimatycznych, definiują konkretne pola działań i podają skuteczne rozwiązania, wielu znaczących emitentów nie respektuje tych postanowień. 

Co oznacza ocieplenie klimatu powyżej 1,5°C? 

Próg 1.5°C został powszechnie uznany za punkt krytyczny, którego przekroczenie nieodwracalnie zmieni warunki panujące na planecie. Globalne ocieplenie ponad tym poziomu grozi zanikiem wielu ziemskich ekosystemów i zagrożeniem życia ludzi oraz przyrody. 

Po przekroczeniu ocieplenia o 1.5°C powrót do bezpiecznego dla życia klimatu będzie wymagał znacznie większego wysiłku, przede wszystkim technologii wychwytywania gazów cieplarnianych. 

Dopóki będziemy emitować gazy cieplarniane, temperatury będą stale rosły. Ponadto, oceany będą się ocieplać, a ich zakwaszenie wzrośnie, pokrywy lodowe będą topnieć, poziom morza podnosić się, a warunki atmosferyczne będą bardziej ekstremalnedodał Petter Taalas, dyrektor Światowej Organizacji Meteorologicznej. 

Nadal możemy zatrzymać globalne ocieplenie

Według najnowszej części 6. raportu IPCC mamy wszystkie narzędzia, które są nam potrzebne, aby zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o połowę już do 2030 roku. 

Źródła: New Scientist, Nauka o klimacie

Fot. główne: Markus Spiske/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.