Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce i naszej części Europy. Współfinansuje ją największy polski bank

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce i naszej części Europy. Współfinansuje ją największy polski bank

PKO Bank Polski współfinansuje budowę farmy fotowoltaicznej Zwartowo – to największa farma w Polsce i w tej części Europy. Dostarczy energię elektryczną wytworzoną w sposób przyjazny dla środowiska do 153 tys. gospodarstw domowych.

Reklama

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Ogromna farma Zwartowo o powierzchni 300 ha (420 boisk piłkarskich) powstanie na Pomorzu, w powiecie wejherowskim. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce i naszej części Europy zostanie wybudowana przez niemiecką firmę Goldbeck Solar we współpracy z polską spółką Respect Energy. Suma finansowania wynosi 635 mln zł, a udział PKO Banku Polskiego to 1/3 tej kwoty.

Pozostałe banki biorące udział w konsorcjum to: Pekao SA oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Budowa postępuje zgodnie z planem, a pierwsza faza projektu zostanie uruchomiona już w czerwcu 2022 roku. 

Duża inwestycja w zieloną energię

Farma o mocy 204 MW w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo 286 MW, wytworzy w ciągu roku ok. 270 GWh zielonej energii. 

– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w finansowaniu największych projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii, wspierając Goldbeck Solar w strategicznym partnerstwie ze spółką Respect Energy w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Farma Zwartowo doskonale wpisuje się w naszą politykę wspierania dekarbonizacji kraju. Na naszych oczach polska energetyka przechodzi dynamiczną transformację w stronę zeroemisyjnościmówi Ilona Wołyniec, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów w PKO Banku Polskim.

PKO Bank Polski zobowiązał się m.in. do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 roku oraz do wzrostu zielonego finansowania na poziomie co najmniej 5 % r/r. Wśród wskaźników znajduje się również zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 roku, czyli o 60 % w stosunku do 2019.

źródło: media.pkobp.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.