Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Budowa giga elektrowni fotowoltaicznej na Pomorzu

PV

Budowa giga elektrowni fotowoltaicznej na Pomorzu

W województwie pomorskim powstanie największy kompleks instalacji fotowoltaicznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Projekt będzie realizowany przez firmę Respect Energy z Warszawy oraz niemieckiego partnera strategicznego GoldbeckSolar.

BANER MOBILEB1
Reklama

Farma na Pomorzu

Działkę o powierzchni 300 hektarów, której odpowiednikiem wielkości jest ponad 420 boisk piłkarskich, mają pokryć panele PV produkujące czystą energię ze słońca. Elektrownia ma wytwarzać w ciągu roku blisko 230 GWh energii, co pozwoli zasilić 153 tysiące gospodarstw domowych. Początek budowy farmy zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 roku. Pierwsza dawka energii ze słońca ma popłynąć do odbiorców rok później. Moc elektrowni zaprojektowano na 203 MW. Dodatkowo firma obliczyła, że dzięki temu źródłu energii, emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o blisko 5 milionów w ciągu 30 lat funkcjonowania instalacji. Wartość elektrowni będzie wynosić około 200 milionów euro po jej wybudowaniu.

Wierzymy, że nasze projekty bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej kraju do roku 2050 – powiedział Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Partner z Niemiec

Respect Energy współpracuje z niemiecką firmą Goldbeck Solar, która już od 20 lat specjalizuje się w branży fotowoltaicznej. Dzięki tej kooperacji polska firma będzie w stanie budować co roku elektrownie fotowoltaiczne o mocy 350 MW. W ciągu 5 lat liczba wyprodukowanej mocy będzie równa 1750 MW. Inwestycja w Zwartowie uzyskała też wsparcie dla OZE w przebiegu aukcji Urzędu Regulacji Energetyki. Joint Venture z niemiecką firmą daje możliwość zmiany oblicza polskiej energetyki, wzbogacając dodatkowo rejon wykorzystywania morskiej energii wiatrowej w energię pozyskiwaną ze słońca. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Polska branża energetyczna oferuje duże możliwości rozwoju w sektorze energetyki odnawialnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy strategicznej z naszym nowym partnerem, Respect Energy, który tak jak my – z siłą i z determinacją, podchodzi do tego nowego rynku. Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań. Wierzymy, że wspólna praca nad naszym projektem, w tak dobrej atmosferze, zaowocuje wkrótce kolejnymi inwestycjami – powiedział Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar.

Respektowanie środowiska

Respect Energy określają się jako 100% zielona firma, zajmująca się zarządzaniem energią elektryczną pochodzącą z OZE. Firma współpracuje z kilkunastoma wytwórcami energii elektrycznej w kraju oraz działa na 21 rynkach globalnych. Respect Energy zieloną energią zasila między innymi Stadion Wrocław.

Ponadto, w witrynie internetowej Respcet Energy widnieje kalkulator emisji, która zmniejszyła się dzięki zielonej energii. Jak donosi licznik, klienci firmy zredukowali emisję dwutlenku węgla o 219 500 ton węgla. Na terenie elektrowni planuje się także postawienie pasieki, która ma wyróżniać i podkreślać organiczne oblicze inwestycji.

źródło: Respect Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.