Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Upały i rekord fotowoltaiki w Polsce. Moc ze słońca (29,7% w miksie) ustąpiła tylko węglowi

Rekord fotowoltaiki w Polsce

Upały i rekord fotowoltaiki w Polsce. Moc ze słońca (29,7% w miksie) ustąpiła tylko węglowi

10 maja 2022 roku o godzinie 13 padł kolejny rekord fotowoltaiki w Polsce. Po raz pierwszy panele słoneczne dostarczyły do sieci aż 5,767 GWh mocy. Słońce stanowiło drugie po węglu źródło energii. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekord fotowoltaiki w Polsce

12 kwietnia po raz pierwszy produkcja prądu przez panele słoneczne przekroczyła barierę 5 GW mocy. Miesiąc później, 10 maja 2022 roku o godzinie 13, moc wyprodukowana przez fotowoltaikę wyniosła już 5,767 GWh, co stanowiło 29,7% miksu energetycznego w tym czasie. Więcej prądu dostarczyło do sieci jedynie spalanie węgla – 6,987 GWh. W związku z nadchodzącym słonecznym okresem w roku, kolejny rekord fotowoltaiki w Polsce jest tylko kwestią czasu.

Rekord fotowoltaiki w Polsce
źródło: energy.instrat.pl/generation_by_fuel

Chociaż oficjalna rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce zanotowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne robi wrażenie, wynik ten w rzeczywistości mógł być znacznie wyższy.

Coraz więcej fotowoltaiki w Polsce

Większość mocy z fotowoltaiki w Polsce (nawet ¾)  pochodzi z prywatnych mikroinstalacji prosumenckich. Jeśli właściciel wykorzystuje wytworzony prąd bezpośrednio na miejscu, dane te nie trafiają do bilansu Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

W rzeczywistości zatem moc produkowana przez fotowoltaikę w Polsce może być znacznie większa. W marcu 2022 roku liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych przekroczyła milion. Ich łączna moc to już co najmniej 7,3 GW.

W ostatnich kilku latach obserwujemy dynamiczny wzrost liczby i mocy mikroinstalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnych, wielokrotnie przekraczający zakładane prognozy. Milion prosumentów w Polsce oznacza także problemy dla sieci przesyłowej.

źródło: energy.instrat.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.