1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce – po raz pierwszy przekroczyła 5 GW. Oficjalnie – naprawdę jest jej więcej

Rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce

Rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce – po raz pierwszy przekroczyła 5 GW. Oficjalnie – naprawdę jest jej więcej

12 kwietnia 2022 roku po raz pierwszy produkcja prądu przez panele słoneczne przekroczyła barierę 5 GW mocy. Chociaż rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce zanotowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne robi wrażenie, wynik ten w rzeczywistości mógł być znacznie wyższy. Co mówi to o naszym systemie energetycznym? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce

We wtorek 12 kwietnia, między godziną 13 a 14, fotowoltaika po raz pierwszy osiągnęła poziom 5 GW (5,202 GW). Chociaż na krótko, ale stała się drugim największym źródłem energii, zaraz po węglu kamiennym. To rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce.

Rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce
Miks energetyczny 12 kwietnia o godzinie 13, źródło: energy.instrat.pl

W tym czasie panele słoneczne wyprodukowały aż 26,3 % energii w polskim miksie energetycznym. Następnego dnia, 13 kwietnia w godzinach 12-13, wynik był jedynie nieznacznie gorszy i wyniósł 5,117 GW, czyli 23,7% energii w miksie.

Rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce
Miks energetyczny 13 kwietnia o godzinie 12, źródło: energy.instrat.pl

Ostatni rekord fotowoltaiki w Polsce padł 28 marca – wtedy do sieci między godziną 13 a 14 wprowadzono do sieci 4,774 GW mocy. Niedługo, wraz z dobrą pogodą, możemy spodziewać się zapewne kolejnych rekordów mocy ze słońca. Dlaczego te wyniki nie oddają dokładnie potencjału fotowoltaiki w Polsce?

Ukryta moc prosumentów

Większość mocy z fotowoltaiki w Polsce (nawet ¾)  pochodzi z prywatnych mikroinstalacji prosumenckich. Jeśli właściciel wykorzystuje wytworzony prąd bezpośrednio na miejscu, dane te nie trafiają do bilansu Polskich Sieci Elektroenergetycznych .

W rzeczywistości zatem moc produkowana przez fotowoltaikę w Polsce może być znacznie większa. 

Coraz więcej fotowoltaiki w Polsce

W związku z nowymi przepisami dotyczącymi rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych wiele osób postanowiło zostać w starym systemie rozliczeń, który często uznawany jest za korzystniejszy dla zwykłego prosumenta. 

Zaskutkowało to wzrostem nowych instalacji w całej w Polsce. W grudniu do sieci dystrybucyjnych w naszym kraju było podłączonych już 845 505 prosumentów. To wzrost o 53 974 mikroinstalacji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Rekordowy grudzień to kontynuacja znaczących wzrostów z poprzednich miesięcy. We wrześniu przybyło aż 37,5 tys. prosumentów. Listopad okazał się jeszcze lepszy dla rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce – do sieci dołączyło 47,1 tys. nowych mikroinstalacji.

W Polsce na koniec grudnia 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2020.

Natomiast wg. najnowszych informacji Agencji Rynku Energii, liczba prosumentów fotowoltaiki pod koniec lutego 2022 roku wyniosła już 921 538. Z dużym prawdopodobieństwem można zatem stwierdzić, że w 2022 roku w Polsce będziemy mieć już milion producentów i konsumentów energii słonecznej.

Już niedługo w związku z rządowym programem dofinansowania fotowoltaiki “Mój Prąd 4.0” można spodziewać się kolejnych wzrostów liczby instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: energy.instrat.pl, pse.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.